100‑lecie przyłączenia Żoliborza do Warszawy. "Będzie parada, kiermasze i bal"
Dzielnica zaprasza wszystkich warszawiaków na uroczystości.
08.02.2016 15:30
W marcu 1916 roku przyłączono do stolicy najmniejszą pod względem powierzchni, za to jedną z najbardziej zielonych dzielnicę - Żoliborz. Z okazji setnej rocznicy, władze dzielnicy przygotowały dwudniowe święto. Odbędzie się ono w dniach 16-17 marca.
Są tacy warszawiacy, którzy na pytanie "w której dzielnicy mieszkasz?" odpowiadają dowcipnie "na Polikowie". Nie wszyscy wiedzą, ale tak właśnie nazywał się Żoliborz w XVIII wieku. Mówiono „Polikowo”, „Polików”, „Polków” a nawet... „Fawory”. Obecna nazwa pochodzi od francuskiego Joli Bord (wym. Żoli Bor), co oznacza "piękny brzeg". Początkowo powszechnie używano nazwy francuskiej, później spolszczono ją na Żoliborz. W 1774 roku ks. Augustyn Orłowski, rektor Collegium Nobilium i współpracownik Stanisława Konarskiego zakupił część jurydyki szymanowskiej dla zbudowania tu letniej siedziby uczelni. Budynki konwiktu były tak malownicze, że tę część Faworów zaczęto nazywać modnie, po francusku - Joli Bord. Z czasem nazwa ta przyjęła się dla całej dzielnicy.
Parada, kiermasze i bal
Jak wyjaśnił WawaLove.pl Piotr Dziubek z biura prasowego urzędu dzielnicy, z okazji tej rocznicy przygotowano dwudniową imprezę, na która dzielnica zaprasza wszystkich warszawiaków. Już 16 marca odbędzie się uliczna parada pod nazwą "100 lat przyłączenia Żoliborza do Warszawy". Rozpocznie się ona o godz. 11.00. A uczestnicy przejdą ulicami. Felińskiego (od Parafii Św. Stanisława Kostki) do Zespołu Szkół Nr 31 im. Jana Kilińskiego, ul Felińskiego 13.
Na miejscu odbędzie się m.in. kiermasz rzemiosła artystycznego i wyrobów uczniowskich oraz występy młodzieżowych zespołów muzycznych z dzielnicy . Żoliborskie restauracje przygotują tam też stoiska gastronomiczne. Na koniec odbędzie się Bal Żoliborski czyli otwarta zabawa taneczna dla wszystkich.
Dzień później, o godz. 13.00 w kinie "Elektronik" odbędzie się impreza "Opowieści o Żoliborzu". Będzie okazja poznać dzielnicę "poprzez filmy pokazujące pełne uroku, zabytkowe żoliborskie zakątki i codzienność jej mieszkańców, opowieści o artystach, sławnych mieszkańcach dzielnicy, w tym wywiady z ich bliskimi". Opowieść ilustrowana piosenkami wykonywanymi przez zespoły młodzieżowe.
Uroczystościom będą towarzyszyły konkursy adresowane do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Plastyczny "Barwy Żoliborza", fotograficzny "Żoliborz w moim obiektywie" oraz historyczny "Żoliborz na przestrzeni wieków". Szczegóły i terminy znajdziemy na tej stronie .
Przeczytajcie też: Warszawski Dom Spotkań z Historią świętuje 10-lecie istnienia