Trwa ładowanie...

100-lecie odzyskania niepodległości. Pierwsze wydarzenia już w styczniu

Dopiero milkną echa po tegorocznych obchodach Święta Niepodległości, a politycy szykują się już do przyszłorocznej, okrągłej rocznicy. - Przygotowania te rozpoczną się już w styczniu - zapowiedział Wojciech Kolarski, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta.

100-lecie odzyskania niepodległości. Pierwsze wydarzenia już w styczniuŹródło: WP.PL
d2g8rps
d2g8rps

Specjalnie na tę okazję zostanie przygotowana iluminacja Pałacu Prezydenckiego i Belwederu. W Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można obejrzeć ekspozycję w ramach cyklu "3 × Niepodległa". Będzie się ona składała z wystaw: "Paderewski" (17 lutego – 20 maja 2018 r.), "Józef Brandt 1841–1915” (22 czerwca – 30 września 2018 r.) oraz "Niepodległa – 1918” (26 października 2018 – 27 stycznia 2019 r.).

Oprócz tego pod koniec stycznia w Pałacu Prezydenckim odbędzie się inauguracja nowej ekspozycji pałacowej pt. "Pejzaż polski", poświęconej wybitnym dziełom polskich malarzy. W jednej z sal Pałacu Prezydenckiego goście obejrzą ponad sto fotografii o tematyce wojskowej zrobionych przez prof. Jana Włodka - legionistę Piłsudskiego.

Nie zabraknie również sportowych wyzwań - zawodnicy reprezentujący różne dyscypliny sportowe powalczą o Puchar Prezydenta RP.

Zobacz wideo: Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy przed Zgromadzeniem Narodowym

„Prezydencka wizja obchodów to także zachęcenie Polaków do tego, żeby w swoich lokalnych społecznościach, w swoich instytucjach, w swoich małych ojczyznach, zaangażowali się w obchody, zobaczyli, że ta wielka historia tworzyła się na lokalnym poziomie" - mówił PAP Kolarski.

Podczas grudniowego Zgromadzenia Narodowego prezydent złożył pamiątkową księgę z okazji rocznicy odzyskania niepodległości. Podpisali się najważniejszy politycy w państwie. Księga będzie m.in. towarzyszyła prezydentowi podczas podróży zagranicznych.

źródło: dzieje.pl

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

*Przeczytaj też: Owce i kozy zamieszkały nad Wisłą. Przed nimi nietypowe zadanie *

d2g8rps
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g8rps
Więcej tematów