Warszawa w "żółtej strefie". Co się zmienia?
- Niemal pewne jest, że od soboty Warszawa będzie żółtą strefą - poinformował rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Ponadto 100 powiatów będzie objętych dodatkowymi restrykcjami. Co to oznacza w praktyce?
Warszawa w "żółtej strefie". Co się zmieni od soboty?
Z powodu rosnącej w zastraszającym tempie liczby zakażeń koronawirusem resort zdrowia podjął decyzję o wdrożeniu kolejnych środków zapobiegawczych.
Warszawa znajdzie się w tzw. żółtej strefie prawdopodobnie od soboty 10 października. Przypomnijmy, że w środę MZ poinformowało, że na Mazowszu potwierdzono 527 nowych przypadków koronawirusa.
Strefa żółta zakłada m.in. limit jednej osoby na 4 m kw. w przypadku wszelkich targów, wystaw, kongresów czy konferencji. Ponadto liczba osób biorących udział w imprezach rodzinnych nie może przekroczyć - zgodnie z najnowszymi wytycznymi - 75 osób, z wyłączeniem obsługi. Maksymalne obłożenie w kinach może wynieść 25 proc. publiczności. Zgodnie z nowymi obostrzeniami obowiązuje nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej, czyli także na ulicy czy w parku.
Ministerstwo Zdrowia podało w środę, że badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 3003 osób. Z powodu COVID-19 zmarło 75 chorych.
Warszawa w "żółtej strefie". Co się zmieni od soboty?
Przypomnijmy, w środę resort zdrowia podał, że COVID-19 wykryto u rekordowej liczby osób. W Polsce przybyło w ciągu zaledwie jednej doby 3 003 chorych, a w samym województwie mazowieckim liczba zdiagnozowanych osób wyniosła 527. Ostatniej doby na Mazowszu już po raz kolejny pozytywny wynik w kierunku koronawirusa uzyskało ponad 300 osób, w tym w Warszawie odnotowano aż 178 nowych przypadków.
Czytaj też: Minister zdrowia: możliwe nowe obostrzenia
W Warszawie mieszka ponad 1 mln 700 tysięcy osób, co oznacza, że aby miasto stołeczne znalazło się w strefie żółtej, liczba zakażeń w ciągu dwóch tygodni musi utrzymywać się na poziomie 1066 i w ciągu 3 dni – 212.