Trwa ładowanie...
dne4oj2
12-05-2006 13:45

Warszawa stanie się mekką onkologów?

Środowisko polskich lekarzy onkologów chce stworzyć w Warszawie Ośrodek Myśli Onkologicznej, dzięki któremu nasi specjaliści mogliby "na bieżąco" śledzić postęp w światowej onkologii - powiedział jeden z pomysłodawców, prof. Maciej Krzakowski z Instytutu Onkologii w Warszawie.

dne4oj2
dne4oj2

Onkologia jest dziedziną, w której wiele się dzieje. Każdy miesiąc przynosi nowe odkrycia, spostrzeżenia naukowe, które często mają bezpośrednie przełożenie na praktykę kliniczną. Żaden z lekarzy nie jest w stanie samodzielnie nadążyć za takim postępem wiedzy, każdy chce zaś jak najlepiej leczyć swoich pacjentów - podkreśla prof. Krzakowski.

Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej (PTOK) i Polska Unia Onkologii wpadły na pomysł utworzenia w Warszawie Ośrodka Myśli Onkologicznej - systemu cyklicznych szkoleń i konferencji z udziałem najlepszych specjalistów z zakresu onkologii z całego świata.

Mogliby dzielić się swymi doświadczeniami, prezentować wyniki ostatnich badań, przybliżać najnowsze metody i sposoby leczenia - tłumaczy Krzakowski, który jest również wiceprezesem PTOK.

Szkolenia byłyby przeznaczone dla onkologów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Warszawa stałaby się więc pomostem między zachodem i wschodem, stwarzając lekarzom z naszego regionu szansę śledzenia najnowszych osiągnięć medycyny - dodał onkolog.

dne4oj2

Jak sam przyznaje, plany są ambitne, a pomysł na razie nie może liczyć na finansowanie ze środków publicznych. Sukces jest jednak możliwy - świadczy o tym przykład czeskiej Pragi, która postawiła na kardiologię.

W Pradze kilka lat temu zainicjowano podobną inicjatywę w dziedzinie kardiologii. Obecnie tamtejszy ośrodek myśli kardiologicznej przyciąga najlepszych specjalistów, organizuje wymianę naukową, szkolenia, konferencje - stał się prawdziwą mekką kardiologów z całego świata. Chcielibyśmy w Warszawie powtórzyć sukces Pragi, tylko w onkologii - zaznaczył Krzakowski.

Pierwszym krokiem było zorganizowanie pierwszej Międzynarodowej Konferencji Edukacyjnej, która rozpoczęła się w Warszawie. Przez dwa dni 350 uczestników - lekarzy onkologów będzie uczestniczyło w prelekcjach prowadzonych przez wybitnych specjalistów m.in. z USA, Austrii, Włoch, Belgii i Polski.

Patronat nad imprezą objęły Amerykańskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej ASCO oraz Europejskie Towarzystwo Onkologii (ESMO) - obie organizacje deklarują wsparcie dla kolejnych tego typu projektów.

dne4oj2

To duże osiągnięcie, gdyż są to najpoważniejsze onkologiczne organizacje naukowe na świecie. Ich wsparcie przyciągnie do Polski najwybitniejszych naukowców, autorytety światowej onkologii - tłumaczył Krzakowski.

W Polsce na raka zapada rocznie 130 tys. osób, a umiera 85 tys. Wykrywalność nowotworów jest na poziomie 30%, podczas gdy w USA 60%, a w Europie Zachodniej 50%. Choroby nowotworowe są w naszym kraju przyczyną ok. 40% zgonów wśród kobiet i ok. 30% wśród mężczyzn w wieku 45-64 lat.

dne4oj2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dne4oj2
Więcej tematów