Trwa ładowanie...
d3m8t9r

Warszawa. Rusza proces Sławomir Nitras vs. Kancelaria Sejmu

To pierwsza taka rozprawa w historii polskiego parlamentaryzmu. Sławomir Nitras (PO) pozwał Kancelarię Sejmu za decyzje byłego marszałka Marka Kuchcińskiego. Poseł stwierdza, że padł ofiarą dyskryminacji.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sławomir Nitras - poseł Platformy Obywatelskiej (zdj. arch.)
Sławomir Nitras - poseł Platformy Obywatelskiej (zdj. arch.) (PAP, Fot: Piotr Nowak)
d3m8t9r

Przypomnijmy: podczas poprzedniej kadencji Sejmu Nitras był kilkukrotnie karany za wystąpienia z trybuny Sejmowej. Parlamentarzysta PO został także częściowo pozbawiony poselskiego uposażenia.

We wniosku procesowym Nitras zarzuca Kancelarii dyskryminację. Pozew jest oparty zarówno o polskie, jak i unijne przepisy zabraniające dyskryminacji ze względu na płeć, pochodzenie oraz poglądy polityczne. Poseł PO dowodzi, że był dyskryminowany tylko za to, co mówił z trybuny Sejmowej.

d3m8t9r

"Nie dano mi składać wniosków formalnych. Nie udzielano mi głosu lub przerywano po 15 sekundach" - przyznał w rozmowie z RMF Sławomir Nitras. Poseł PO dodał, że kolejną formą kary był zakaz wyjazdów zagranicznych, pomimo tego że był członkiem zgromadzenia parlamentarnego OBWE.

Szum wokół edukacji seksualnej. Jarosław Gowin o Anji Rubik: mam inne autorytety

Parlamentarzysta wylicza, że w sumie wszystkie kary wyniosły blisko 60 tysięcy. "To roczne wynagrodzenie" - dodał w rozmowie z RMF.

d3m8t9r

Kancelaria Sejmu złożyła wniosek o niedopuszczenie pozwu cywilnego powołując się na "autonomię" Sejmu. Sąd się do niego nie przychylił, a na pierwszym posiedzeniu odroczył sprawę do 27 stycznia 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: RMF

d3m8t9r

Podziel się opinią

Share
d3m8t9r
d3m8t9r
Więcej tematów