Trwa ładowanie...
dun6mwr

Warszawa: pokaz wynalazków w Muzeum Techniki

W warszawskim Muzeum Techniki otwarto po raz 9. pokaz polskich wynalazków. Większość zaprezentowanych nowości zostało nagrodzonych na światowych wystawach w 2001 w Brukseli, Norymberdze, Pekinie, Moskwie, Genewie i Gdańsku.

dun6mwr
dun6mwr

Wśród ponad 50 prezentowanych wynalazków są m.in. propozycje - jak skutecznie osuszyć budynek, do czego można wykorzystać użyte, plastikowe butelki po napojach oraz jak zbadać swój słuch w Internecie.

Piotr Zarzycki - kurator wystawy powiedział, że niektóre z pokazywanych wynalazków odniosły nie tylko naukowy sukces na świecie, ale również - sukces komercyjny . Przykładem jest nagrodzona złotym medalem w Moskwie opracowana przez dr inż. Wojciecha Nawrota z WAT niezawodna i skuteczna metoda iniekcji krystalicznej do osuszania budowli.

Z kolei w Brukseli złoty medal otrzymało ekologiczne paliwo do silników spalinowych. Remigiusz Szczepaniak - jeden z wynalazców wyjaśnił, że zwykłe paliwo może być w jednej piątej zastąpione specjalnym dodatkiem, który składa się ze spirytusu reatyfikowanego i przetworzonego rzepaku. Zmniejszy to zużycie paliwa i emisję toksycznych spalin.

Na wystawie obok rozwiązań naukowych i technicznych są przedmioty, które mają ułatwić życie - jak np. drabina na kółkach, składany taboret ze schodkami czy specjalny spinacz - minisegregator do papieru.

Wystawa będzie czynna do 7 kwietnia. (miz)

dun6mwr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dun6mwr
Więcej tematów