Warszawa: Paradżanow w CSW
W Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie w Kinie Lab. w piątek rozpocznie się przegląd filmów
Serhija Paradżanowa (prawdziwe nazwisko: Sarkis Paradżanian) ormiańskiego reżysera, scenarzysty, autora licznych dzieł plastycznych.
Paradżanow skupia wokół siebie młodych artystów ukraińskich, jest inspiratorem odrodzenia ukraińskiego w sztuce, głosi idee wolnościowe, pochwałę piękna i prawdy.
Jest jedną z najciekawszych indywidualności w światowej sztuce filmowej. Jedynym w ZSRR filmowcem, w którego dziełach nie ma śladu mitologii sowieckiej. Jest wyrafinowanym poetą o niezwykłej wyobraźni, wyczuciu i umiejętności kreowania piękna. Tropiąc uniwersalne mity kultury zgłębił legendy, symbole, tradycje bytu codziennego, rytuały zachowań i sztuki Huculszczyzny oraz narodów Kaukazu Armenii, Gruzji, Azerbejdżanu.
Motywami jego filmów jest miłość, wierność, cierpienie, śmierć. Rezygnując z tradycyjnej narracji fabularnej, przyjął konwencję fresku, tworząc - jak sam powiada - "plastykę na ekranie, język poetycko filmowy - bez słów".
Przez wiele lat był prześladowany. W latach 70. przez władze został uznany za "wroga publicznego"; został także aresztowany i skazany na 5 lat więzienia pod pretekstem homoseksualizmu, spekulacji. Dzięki akcji zachodnich intelektualistów został zwolniony po trzech latach.
Podczas pokazu pokazane zostaną m.in. "ANDRIESZ" (Andrijesz); "Kijowskie freski", "Cienie zapomnianych przodków", "Realizuję genialny film", "Barwy granatu", "Legenda o wiedzy suramskiej", "Aszik Kerib". (mk)