PolskaWarszawa oddała 12 nieruchomości

Warszawa oddała 12 nieruchomości

Miasto oddało warszawiakom w użytkowanie
wieczyste dwanaście nieruchomości. Otrzymały je m.in. osoby
poszkodowane przez tzw. dekret Bieruta z 1945 r. Ratusz
zapowiedział, że kolejne takie decyzje są przygotowywane i będą
sukcesywnie podpisywane.

Pełniący funkcję prezydenta stolicy Kazimierz Marcinkiewicz poinformował, że decyzja dotyczy osób, które od wielu lat użytkowały nieruchomości przez tzw. zasiedzenie.

Dekret z 26 października 1945 r. "O własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy", podpisany przez ówczesnego prezydenta Polski Bolesława Bieruta, objął obszar Miasta Stołecznego Warszawy. Skutkiem wejścia w życie dekretu (21 listopada 1945 r.) było przejęcie wszystkich gruntów w granicach miasta przez Gminę Miasta Stołecznego Warszawy, a w 1950 r. przez Skarb Państwa - w związku ze zniesieniem samorządu terytorialnego.

W myśl dekretu, właściciele gruntów mogli w ciągu sześciu miesięcy od dnia objęcia działek w posiadanie przez gminę, zgłosić wnioski o przyznanie im na tych terenach prawa wieczystej dzierżawy z czynszem symbolicznym lub prawa zabudowy za symboliczną opłatą. Składane w tej sprawie wnioski pozostawały jednak często bez rozpatrzenia lub wydawano decyzje odmowne, bez podawania podstaw prawnych odmowy. Wiele osób nie złożyło w ogóle wniosków, ponieważ np. znajdowały się w więzieniach, przebywały za granicą lub nie zostały poinformowane o takiej możliwości.

W efekcie wielu warszawiaków zaczęło zajmować ponownie swe dawne grunty bez dokonania uregulowań prawnych. Miasto zaczęło domagać się od nich zwrotu nieruchomości i kierowało pozwy do sądu.

Właściciele warszawskich nieruchomości lub ich następcy prawni złożyli do tej pory ok. 17 tys. wniosków o przyznanie prawa użytkowania wieczystego oraz zwrot budynków, jeśli grunt w chwili przejęcia był zabudowany. Do końca 2005 r. zostało wydanych ok. 2250 decyzji administracyjnych dotyczących zwrotu bądź odmowy zwrotu nieruchomości. Zwrócono 1879 nieruchomości, w tym ok. 1200 zabudowanych małymi domami mieszkalnymi i kamienicami. Reszta - to decyzje o zwrocie nieruchomości niezabudowanych.

Na liście decyzji podpisanych przez Marcinkiewicza znalazły się głównie domy znajdujące się na Bielanach, Mokotowie, Pradze Południe, Pradze Północ, Targówku, Woli i Żoliborzu.

To są po prostu pierwsze z brzegu decyzje, które udało się w tak szybkim tempie przygotować. Dotyczą zarówno małych domów, jak i podwórek niezabudowanych - odpowiedział p.o. zastępcy dyrektora stołecznego biura gospodarki nieruchomościami Jakub Rudnicki.

Były premier wskazał na konieczność powstania ustawy sejmowej, która ureguluje problem gruntów warszawskich objętych dekretem. Trwają nad nią prace w Ministerstwie Skarbu Państwa we współpracy z Ratuszem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)