PolskaWarszawa ma czterech honorowych obywateli więcej

Warszawa ma czterech honorowych obywateli więcej

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, gen. Stefan
Starba Bałuk, reżyser Erwin Axer i bp Józef Zawitkowski - to
osoby, którym Rada Warszawy przyznała tytuły Honorowego
Obywatela Miasta Stołecznego Warszawy.

Kontrowersje wzbudziła osoba b. działaczki "Solidarności" Anny Walentynowicz, której kandydatura - zgłoszona przez klub radnych PiS - została odrzucona głosami radnych PO i Lewicy.

Przed głosowaniem Marek Makuch (PiS) przedstawiając kandydaturę Walentynowicz, powiedział, że jest to postać bez której nie byłoby wolnej Polski i zaapelował do przedstawicieli koalicji o głosowanie ponad politycznymi podziałami.

Jak wyjaśnił Andrzej Golimont (Lewica), dotychczas przy nadawaniu tego tytułu w Radzie obowiązywała zasada konsensusu, którego nie było w tym przypadku. Jak dodał Marcin Kierwiński (PO), jego klub od samego początku był przeciwny kandydaturze Walentynowicz, a zgłaszanie jej przez PiS nazwał grą polityczną.

Zbigniew Ścibor-Rylski, urodzony 10 marca 1917 r. w Browkach na Ukrainie, jest prezesem Zarządu Głównego Związku Powstańców Warszawskich. Podczas II wojny światowej walczył w bitwach pod Łęczycą, Wolą Gułowską, Adamowem i Kockiem. Dostał się do obozu w Stargardzie. 1 września 1940 r. przedostał się do Warszawy, gdzie wstąpił do ZWZ-AK. W sierpniu 1944 r. w zgrupowaniu "Radosław" - walczył na ulicach Woli, Muranowa, Starego Miasta, Śródmieścia i Czerniakowa. Odznaczony m.in. Krzyżem Wojennym Virtuti Militari, Krzyżem Walecznych, Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą "Polonia Restituta", Warszawskim Krzyżem Powstańczym.

Stafan Starba Bałuk urodził się 15 stycznia 1914 r. w Warszawie. We wrześniu 1919 r. w 9. batalionie pancernym w Lublinie. Aresztowany 1 listopada 1945 r. za przynależność do Armii Krajowej i skazany na karę wieloletniego więzienia. W 1950 r. rozpoczął pracę jako artysta fotografik. Inicjator budowy pomnika AK przed Sejmem. W latach 2001-2007 na czele Klubu Kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. 10 listopada 2003 r. awansowany do stopnia generała brygady w stanie spoczynku. Autor wielu albumów dokumentujących wysiłek polskich żołnierzy - m.in. "Miasto Nieujarzmione", "Polacy na Frontach II wojny światowej", "Tobie Ojczyzno", "Życie dla Niepodległej", "Byłem Cichociemnym".

Erwin Axer, urodzony 1 stycznia 1917 r. w Wiedniu, to jeden z najbardziej znanych polskich reżyserów teatralnych. Wyreżyserował m.in. "Karierę Artura Ui" Bertolta Brechta, "Tango" Sławomira Mrożka, "Trzy siostry" Antoniego Czechowa. Był wieloletnim (lata 1954-1981) dyrektorem Teatru Współczesnego w Warszawie. Pracował też jako pedagog i publicysta. Opublikował m.in. "Listy ze sceny", "Sprawy teatralne", "Kartki z pamiętnika".

Bp. Józef Zawitkowski przez wiele lat głosił kazania podczas niedzielnych mszy św. transmitowanych w I Programie Polskiego Radia z kościoła pw. św. Krzyża w Warszawie. Jest też poetą i kompozytorem. Najbardziej znana pieśń jego autorstwa to hymn Kongresu Eucharystycznego z 1987 r. - "Panie dobry jak chleb". Urodził się 23 listopada 1938 r. w Żdżarach nad Pilicą. W latach 1990-1992 pełnił funkcję sufragana łowickiego w archidiecezji warszawskiej, a następnie biskupa pomocniczego w diecezji łowickiej, wikariusza generalnego kurii łowickiej. W 1956 r. wstąpił do warszawskiego seminarium duchownego. 20 maja 1962 r. otrzymał święcenia kapłańskie z rąk prymasa Stefana Wyszyńskiego.

W czwartek Rada Warszawy postanowiła także uhonorować 19 zasłużonych dla miasta osób przyznając im Nagrody Miasta Stołecznego Warszawy (w wysokości 10 tys. zł każda). Spośród zgłoszonych osób nagrody nie przyznano jedynie redaktorowi naczelnemu "Gazety Polskiej" Tomaszowi Sakiewiczowi, którego kandydatura przepadła w głosowaniu. Radni PiS chcieli przyznać mu nagrodę za "zainicjowanie i konsekwentne wsparcie działań społecznych na rzecz zachowania historycznych piwnic Pałacu Saskiego jako dziedzictwa kulturowego m.st. Warszawy".

Tytuł honorowego obywatela Warszawy przyznawane są od 1918 r., a otrzymali je m.in. Maria Skłodowska-Curie, Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Józef Haller, Stefan Starzyński, Aleksander Gieysztor, Jerzy Waldorff, Władysław Bartoszewski, Ryszard Kaczorowski, prymas Polski Józef Glemp, Marek Edelman, ks. Zdzisław Peszkowski, Jan Nowak-Jeziorański, Lech Wałęsa, arcybiskup Leszek Sławoj-Głódź, Norman Davies oraz papież Jan Paweł II.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)