Warszawa bez prezydenta?
Nie będzie przedterminowych wyborów w
Warszawie - zdecydował Sejm przyjmując poprawki Senatu
do ustawy samorządowej i samorządowej ordynacji wyborczej.
27.01.2006 | aktual.: 27.01.2006 10:30
Poprawki Senatu zakładają, że rada gminy mogłaby podjąć uchwałę o nie przeprowadzaniu przedterminowych wyborów wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, jeśli ich data przypada w okresie dłuższym niż 6, a krótszym niż 12 miesięcy przed zakończeniem kadencji. Za tą poprawką zagłosowało 240 posłów, 198 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.
Zgodnie z drugą z poprawek nowelizacja wejdzie w życie z dniem ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc już w tej kadencji samorządu. Tę poprawkę poparło 241 posłów, 198 było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.
Senackie zmiany do nowelizacji ustawy samorządowej zgodnie poparły wszyscy głosujący posłowie PiS, Samoobrony i LPR. Równie zgodnie przeciw głosowali posłowie PO, SLD i PSL.
Zgodnie z nowelizacją przyjętą przez Sejm w grudniu, wprowadzanie zarządu komisarycznego w gminach w sytuacji, gdy do końca kadencji wójta, burmistrza czy prezydenta miasta pozostaje mniej niż 12 miesięcy, możliwe byłoby dopiero od następnej kadencji samorządów.
22 grudnia Lech Kaczyński złożył rezygnację z urzędu prezydenta stolicy. 23 grudnia został zaprzysiężony na prezydenta RP.
Jeżeli prezydent podpisze nowelizację, do jesiennych wyborów Warszawą będzie najprawdopodobniej rządził komisarz. W Radzie Warszawy większość mają przedstawiciele PiS. Należy się zatem spodziewać, że Rada podejmie uchwałę o nie przeprowadzaniu przedterminowych wyborów w stolicy.
Według niektórych prawników, premier mógłby zarządzić przedterminowe wybory w stolicy bez względu na uchwałę Rady Warszawy.