Trwa ładowanie...

Warianty koronawirusa. Nowe odmiany m.in. z Nigerii i Kalifornii

Wykryto nowe typy mutacji koronawirusa. Oprócz znanych już wariantów brazylijskiego, brytyjskiego i południowoafrykańskiego - które cechują się znacznie większą zakaźnością - wyodrębniono także kolejne odmiany. Wśród nich są m.in. mutacje SARS-CoV-2, pochodzące z Nigerii i USA.
Share
Oprócz brytyjskiej, brazylijskiej i południowoafrykańskiej, istnieją też inne odmiany koronawirusa/ Zdjęcie ilustracyjne
Oprócz brytyjskiej, brazylijskiej i południowoafrykańskiej, istnieją też inne odmiany koronawirusa/ Zdjęcie ilustracyjneŹródło: EASTNEWS, Fot: HOLLANDSE HOOGTE/East News
d23z7ou

Nowe warianty koronawirusa pochodzą z Kalifornii w USA, Nigerii oraz Filipin. W Kalifornii dominują odmiany SARS-CoV-2 opisane jako B.1.429/CAL.20C i zbliżona do niej B.1.427. Mogą one - zdaniem naukowców - przenosić się o około 20 procent razy szybciej niż standardowa postać SARS-CoV-2. Mogą również cechować się większą odpornością na szczepionki przeciw COVID-19.

Odmiany te zostały zakwalifikowane przez Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) jako "warianty budzące obawy".

Nowe warianty koronawirusa. Pochodzą z Nigerii, Filipin i USA

Przypomnijmy, że obecnie uznawany za najbardziej zaraźliwy jest wariant B.1.525, wykryty pod koniec grudnia 2020 r. w Wielkiej Brytanii, a także w Nigerii. Odmiana zawiera mutację E484K i występuje obecnie w 40 krajach na świecie, w tym również w Polsce.

d23z7ou

W lutym 2021 r. nowy typ patogenu wyodrębniono także w próbkach pochodzących z Filipin. Wykryto wówczas wariant zawierający mutacje E484K i N501Y. Nazwano go P.3- jest on bliski odmianie P.1, wraz z którą stanowi część większej grupy B.1.1.28.

W połowie marca tego roku dwa zakażenia filipińską odmianą koronawirusa odnotowano na terenie Wielkiej Brytanii. Szczep dotarł też do Japonii.

Brytyjski wariant koronawirusa najbardziej zakaźny

Znane już wcześniej mutacje koronawirusa to wymieniony wyżej wariant brytyjski, występujący już w większość państw Europy oraz USA. B.1.1.7 - według wyników badań opublikowanych w poniedziałek w czasopiśmie "The Lancet Infectious Diseases" - nie powoduje cięższego przebiegu COVID-19 ani nie zwiększa ryzyka zgonu o tych chorych, którzy wymagają hospitalizacji. Istnieją jednak inne dane, które wskazują na powiązanie brytyjskiego szczepu wirusa z wyższym wskaźnikiem śmiertelności.

d23z7ou

Pozostałe odkryte wcześniej warianty to: typ południowoafrykański B.1.351, znany także jakojako 501.V2 i odnotowany już w 68 państwach świata.

Wariant P.1, który na początku br. gwałtownie rozprzestrzeniał się w mieście Manaus w Brazylii zawiera w sobie również mutację E484K, przez co może być bardziej odporny na szczepionki niż inne odmiany. Infekcję tą odmianą zdiagnozowano w 36 krajach.

Koronawirus w Polsce. Mutacje SARS-CoV-2

W Polsce zdecydowanie dominującym wariantem koronawirusa jest odmiana brytyjska, ale odnotowano też pojedyncze przypadki wariantów południowoafrykańskiego i brazylijskiego.

d23z7ou

W piątek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz poinformował, że brytyjski szczep koronawirusa w Polsce odpowiedzialny jest za większość obecnych zakażeń. - 95 procent zakażeń, to brytyjski wariant koronawirusa – powiedział.

Biskup Dzięga dostał nagrodę KUL. Ojciec Gużyński nie krył zażenowania

Źródło: PAP

Nowy wariant koronawirusa. To "potrójny mutant"

Koronawirus. Eksperci ostrzegają: odporne warianty wirusa mogą dotrzeć do Niemiec

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d23z7ou

Podziel się opinią

Share
d23z7ou
d23z7ou
Więcej tematów