Waniek utrzymała funkcję przewodniczącej KRRiT
Danuta Waniek nie została odwołana z funkcji przewodniczącej Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Wniosek o odwołanie Waniek zgłosił członek Rady Lech Jaworski - dowiedziała się PAP ze źródeł w KRRiT.
To wyraz mojej dezaprobaty w stosunku do sposobu i formy działania pani przewodniczącej - tłumaczył w ubiegłym tygodniu Jaworski. Według niego, Waniek bez odpowiednich kompetencji próbuje ingerować w sprawy rady nadzorczej TVP.
Wniosek nie uzyskał wymaganego poparcia. Zgodnie w ustawą o radiofonii i telewizji, Rada może odwołać swojego przewodniczącego z jego funkcji większością dwóch trzecich głosów ustawowej liczby członków. Zgodnie z prawem, w KRRiT zasiada dziewięć osób. Obecnie tylko osiem, bo jeden z członków KRRiT Tomasz Goban-Klas złożył rezygnację i została ona przyjęta przez Senat, który powołał go na to stanowisko. Izba nie wybrała jednak jeszcze następcy Gobana-Klasa.
Od głosu w sprawie odwołania Waniek wstrzymał się Jarosław Sellin, cztery osoby były przeciw: Sławomira Łozińska, Włodzimierz Czarzasty, Aleksander Łuczak i Ryszard Ulicki. Danuta Waniek w głosowaniu w ogóle nie brała udziału.
Chodzi o status przewodniczącego RN TVP Marka Ostrowskiego, który podczas głosowania nad zawieszeniem wiceprezesa TVP ds. programowych Ryszarda Pacławskiego (Ostrowski głosował za zawieszeniem - PAP) był jednocześnie szefem rady nadzorczej i wicedyrektorem w TVP3. Według niektórych członków KRRiT, powodowało to konflikt interesów.
W tej sprawie powstało już kilka ekspertyz prawnych - jedna mówi, że mandat Ostrowskiego w Radzie Nadzorczej wygasł w chwili podjęcia pracy w TVP3; inna, że między obydwoma stanowiskami nie ma kolizji. 12 października Ostrowski zrezygnował ze stanowiska w TVP3. Nie przerwało to jednak dyskusji, czy powinien w radzie pozostać.