Wanda Nowicka chce Warszawy sprawiedliwej społecznie
Problemy młodych warszawianek, osób
niepełnosprawnych i starszych, a także decentralizacja
administracji stolicy - to priorytety, którymi po wygranej w
wyborach samorządowych, chce się zajmować kandydatka PPP na
prezydenta stolicy, Wanda Nowicka.
Na konferencji prasowej kandydatka Polskiej Partii Pracy zaprezentowała swoje hasło wyborcze: "Warszawa sprawiedliwa społecznie". Jak podkreśliła jest to hasło merytoryczne, które mówi coś o programie.
W razie wygranych wyborów Nowicka chce się skupić na działaniach skierowanych na kobiety, szczególnie młode. Jest przekonana, że zdoła poprawić sytuację młodych warszawianek na rynku pracy dzięki promocji firm przyjaznych kobietom. Postuluje też zwiększenie ilości żłobków i przedszkoli.
Kandydatka PPP chce także likwidować w stolicy bariery komunikacyjne dla osób niepełnosprawnych. Zwraca również uwagę na problemy osób starszych. Jej zdaniem sytuację seniorów poprawi wypracowanie takiego modelu służby zdrowia, który pozwoli skrócić czas oczekiwania na wizytę. Jednocześnie Nowicka jest przeciwna prywatyzacji służby zdrowia, gdyż - jej zdaniem - poprawi to dostęp do niej tylko nielicznym.
Nowicka proponuje zwiększenie środków na wymianę taboru miejskiego. Sprzeciwia się prywatyzacji miejskich przedsiębiorstw. Chce też, by pracownicy transportu miejskiego mieli więcej do powiedzenia w kwestii zarządzania.
Jak podkreśla kandydatka na stanowisko prezydenta Warszawy, obecny zcentralizowany system administracji w stolicy jest zły, gdyż oddaje władzę w ręce jednej osoby - prezydenta. Tymczasem decyzje dotyczące mieszkańców powinny być podejmowane przez tych, których bezpośrednio dotyczą. Nowicka chciałaby, aby miasto zapewniło bezpłatny transport dzieci do szkół. Postuluje też stworzenie bezpiecznego środowiska na terenie szkoły. Chce to osiągnąć przez "zacieśnienie współpracy ze strażą miejską" w zakresie zapewniania ochrony młodzieży.
Wanda Nowicka jest filologiem klasycznym, działaczką ruchów kobiecych i praw człowieka, feministką. W latach 1985-1993 uczyła łaciny i angielskiego w warszawskich liceach. W 1990 r. była współzałożycielką Stowarzyszenia na rzecz Państwa Neutralnego Światopoglądowo Neutrum. Zakładała też oraz przewodniczyła Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. W latach 1995-2002 była ekspertem Światowej Organizacji Zdrowia. W 1994 r. została laureatką polskiej edycji konkursu Kobieta Europy.
Początki PPP związane są ze stworzonym przez Daniela Podrzyckiego Ruchem Społecznym Alternatywa. Po wyborach parlamentarnych w 2001 roku, w których Alternatywa uzyskała 0,42% poparcia, ruch przekształcił się w Alternatywę - Partię Pracy. Od 2004 roku używa ona nazwy Polska Partia Pracy. W ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych PPP otrzymała w kraju 91 266 głosów (0,77%).