Trwa ładowanie...
d4ku0po
IAR

"Wall Street Journal" o zmianach w Polsce

• "Wall Street Journal" krytykuje działania nowych władz w Polsce
• Według gazety, Prawo i Sprawiedliwość wprowadza niedemokratyczne zmiany
• Dziennik apeluje do Brukseli, by nie karała Polski odebraniem prawa głosu w instytucjach europejskich
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Wall Street Journal" o zmianach w Polsce
(PAP)
d4ku0po

"Niedobry zwrot Polski", to tytuł komentarza o sytuacji w naszym kraju prestiżowego dziennika amerykańskiego "Wall Street Journal". Gazeta zauważa, że demokracja jest w odwrocie w Turcji, która zmierza w kierunku autorytaryzmu oraz na Węgrzech, gdzie doszło do antyliberalnych ograniczeń wolności prasy.

"Teraz Polska, która do niedawna była gwiazdą demokracji w Europie Środkowej, zmierza w tym samym kierunku" - ocenia "Wall Street Journal", wskazując na działania Prawa i Sprawiedliwości w sprawie Trybunału Konstytucyjnego oraz planów poddania mediów publicznych bezpośredniej kontroli politycznej.

"Jeśli chodzi o państwowe media, to należało je raczej sprywatyzować, a nie oddawać w ręce partyjnych pismaków wzorem Rosji Władimira Putina" - pisze amerykańska gazeta. Dziennik wzywa jednak Unię Europejską by nie karała Polski odebraniem prawa głosu w unijnych instytucjach. "(...) Wolność w Polsce może być zagrożona przez nowych przywódców, ale najlepiej będzie jeśli na czele walki o nią staną sami Polacy" - konkluduje "Wall Street Journal".

To jedna z najbardziej poczytnych i prestiżowych amerykańskich gazet codziennych. Uważana jest za pro-biznesową i konserwatywną. Artykuł na temat sytuacji w Polsce ukazał się jako komentarz redakcyjny (editorial), co oznacza, że nie jest głosem pojedynczego dziennikarza, ale reprezentuje stanowisko gazety.

d4ku0po

Podziel się opinią

Share
d4ku0po
d4ku0po
Więcej tematów