Trwa ładowanie...
d2992xj

Walka ze smogiem lokomotywą wyborczą PiS. W małych i średnich miastach

Nie w Krakowie i Warszawie, a w Glinojecku, Gołdapi czy Kętrzynie na potęgę promowany jest rządowy program "Czyste Powietrze". Promocją zajęli się m.in. lokalni posłowie PiS. Akcja kończy się w tym tygodniu, tuż przed wyborami samorządowymi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Program "Czyste Powietrze" promowany jest na profilach społecznościowych lokalnych posłów
Program "Czyste Powietrze" promowany jest na profilach społecznościowych lokalnych posłów (Facebook.com, Fot: Wojciech Kossakowski)
d2992xj

"Czyste Powietrze” to program rządowy, w ramach którego właściciele domów jednorodzinnych mogą ubiegać się o wsparcie finansowe na ocieplenie domu, wymianę okien czy na wymianę starego, wysokoemisyjnego kotła grzewczego. Budżet programu to 103 miliardy złotych, z czego finansowanie w formie dotacji to 63,3 mld złotych, a w formie pożyczek zwrotnych 39,7 mld złotych.

Rząd szeroką akcję informacyjną zaplanował na jesień. Spotkania promujące program odbywają się w małych miejscowościach. W woj. mazowieckim było ich blisko 300 - pierwsze odbyły się w Miastkowie Kościelnym, Belsku Dużym, Chynowie czy też Garwolinie.

Oprócz urzędników wojewódzkich funduszy oraz inspektoratów środowiska w spotkaniach biorą udział lokalni posłowie PiS. Niektórzy z nich są koordynatorami okręgowymi programu. Zdarza się również, że na spotkaniach promocyjnych pojawiają się kandydaci startujący w wyborach samorządowych.

d2992xj

Ponad pięćdziesiąt spotkań na Warmii i Mazurach

Poseł PiS Wojciech Kossakowski, koordynator okręgowy programu na Warmii i Mazurach mówi Wirtualnej Polsce, że program jest potrzebny przede wszystkim tam, gdzie piece są niewymienione. - A u nas, na Warmii i Mazurach, takich pieców, które nie spełniają norm, jest mnóstwo. Województwo jest ubogie, to dofinansowanie jest bardzo potrzebne - informuje poseł.

W tym regionie odbyło się już ponad pięćdziesiąt spotkań, na które przychodzą setki osób. - Jestem z tego powodu i z tego programu bardzo zadowolony - mówi Kossakowski.

I dodaje, że mieszkańcy sami dopominają się o spotkania. - Przychodzą i zadają bardzo konkretne i zawiłe pytania. To bardzo cieszy, że ludzie podchodzą do sprawy tak odpowiedzialnie - dodaje.

d2992xj

Byli też inni politycy

Poseł PiS przyznaje również, że sam uczestniczy w tych spotkaniach - był na co najmniej połowie z nich i planuje być na tych, które zostaną zorganizowane jeszcze w tym tygodniu - w Gołdapi, Węgorzewie i Kętrzynie. - Zależy nam na tym, żeby dotrzeć do wszystkich gmin. W ramach swoich możliwości, w związku z tym, że jestem posłem, informuję też o programie poprzez Facebooka i na konferencjach - dodaje Kossakowski.

- Zdarzało się, że byli obecni inni lokalni politycy, samorządowcy. Nie wykluczam, że byli też kandydaci biorący udział w wyborach samorządowych - dodaje poseł.
- Jeśli podoba się mieszkańcom Warmii i Mazur i dojdą do wniosku, że chcą zagłosować na tę partię, to super - podsumowuje. I podkreśla, że program „nie jest zupełnie związany z wyborami samorządowymi”.

Duża oferta, duże zainteresowanie

W powiecie ciechanowskim posłanka PiS Anna Cicholska również uczestniczy w spotkaniach promujących program "Czyste Powietrze". Przedstawienie założeń programu odbyło się m.in. Glinojecku, Grudusku i Sońsku. - Jest bardzo duże zainteresowanie, ogromna frekwencja, z tego programu na pewno wiele mieszkańców skorzysta - mówi WP.

d2992xj

- To duża oferta szczególnie jeśli chodzi o budżet poszczególnych rodzin, długofalowo to będzie ogromna oszczędność. Piece prędzej czy później muszą zostać usunięte, a rząd daje duże wsparcie finansowe, aby można było piec wymienić na ekologiczny. To korzystna oferta, to nie ulega wątpliwości - dodaje Cicholska.

Program w regionie wspierają też startujący w wyborach samorządowych. Kandydatki Prawa i Sprawiedliwości na wójta gm. Regimin - Mariola Kołakowska i gm. Ciechanów - Anna Żebrowska zapraszały na spotkania informujące o "Czystym Powietrzu". Z kandydatkami nie udało nam się skontaktować.

"To jest bulwersujące"

O sprawę spytaliśmy polityka wybranego w Warmińsko-Mazurskiem z list Platformy Obywatelskiej. - Niestety PiS wykorzystuje cały aparat rządowy, wszelkie instytucje rządowe, które dostają finansowanie od rządu do prowadzenia kampanii wyborczej - komentuje sprawę Jacek Protas, poseł PO i szef sztabu Koalicji Obywatelskiej.

- Dawno przekroczone zostały zasady przyzwoitości, dawno przekroczone zostały zasady wynikające z kodeksu wyborczego. Ponadto angażuje się w to premier. To jest bulwersujące - dodaje.

- Widać, że PiS boi się przegrania wyborów, dlatego też wszelkie brudne chwyty stosuje - podsumował poseł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2992xj

Podziel się opinią

Share
d2992xj
d2992xj
Więcej tematów