Trwa ładowanie...

Walka o zapisy ustawy mogą okazać się nieistotne. Kukiz’15 złożył PiS ofertę

Kukiz’15 proponuje PiS wspólny wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa w zamian za przyjęcie ustawy o sędziach pokoju - dowiedziała się Wirtualna Polska ze źródeł we władzach ruchu. Porozumienie oznaczałoby, że PiS wybierze dziewięciu członków KRS, a Kukiz’15 - sześciu. PO, Nowoczesna i PSL mają zbojkotować to głosowanie.

Share
Walka o zapisy ustawy mogą okazać się nieistotne. Kukiz’15 złożył PiS ofertę
Źródło: Forum, Fot: Krystian Maj
d3guq8h

Według naszych informacji propozycja kukizowoców trafiła już do PiS, a przychylność wobec pomysłu pracy nad ustawą o sędziach pokoju wyraził prezydent Andrzej Duda.

- W sprawie zmian w ordynacji samorządowej będziemy stawiać PiS opór, ale możemy się porozumieć przy wyborze składu KRS. Jeśli przedstawią kandydatów, którzy nie będą skażeni doświadczeniem w PRL-u, to możemy ich poprzeć. Chcemy jednak by została przyjęta ustawa o sędziach pokoju - mówi nam poseł z władz ruchu Kukiz’15.

d3guq8h

Sędziami pokoju - według pomysłu Kukiz’15 - mieliby być wybierani w wyborach na 5-letnią kadencję prawnicy, którzy mieliby odciążyć sądy w rozpatrywaniu drobnych spraw.

O pomysł pytamy Marka Asta, posła PiS z komisji sprawiedliwości. - To jest do rozwiązanie do rozważenia przez PiS. Będziemy rozmawiać. Trzeba oczywiście określić szczegółowo, kto mógłby pełnić taką funkcję - mówi WP.

Pozytywne zdanie o tym rozwiązaniu ma też Barłomiej Wróblewski, poseł PiS specjalizujący się w kwestiach prawnych. - Kierunkowo jestem za przyjęciem tego rodzaju rozwiązania, choć nie wiązałbym go z bieżącymi decyzjami politycznymi. Mam nadzieję, że oprócz posłów Kukiz’15 w wyborze członków KRS wezmą też udział inne partie opozycyjne - mówi poseł.

Wątpliwości ma Arkadiusz Mularczyk. - Wprowadzenie sędziów pokoju wymagałoby zmiany całego systemu. Nie widzę powodu, by popierać ten populistyczny pomysł Kukiza - podkreślił.

d3guq8h

W opinii części ekspertów wprowadzenie takiego rozwiązania wymaga zmiany konstytucji, choć niektórzy oceniają, że wystarczy zwykła ustawa.

Poparcie posłów Pawła Kukiza może być kluczowe, bo w złożonym przez prezydenta projekcie ustawy o KRS po negocjacjach z PiS mają być trzy warianty wyboru kluczowego dla wymiaru sprawiedliwości organu.

Pierwszy wariant to zdobycie przez kandydata 3/5 głosów w Sejmie, na co partia rządząca nie ma szans. PiS może to jednak umożliwić poparcie klubu Kukiz’15 i części posłów niezrzeczonych. W takiej sytuacji 9 członków KRS wybierze PiS, a 6 Kukiz’15, a dwa pozostałe warianty wyboru KRS zapisane w ustawie już nie będą potrzebne.

Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że Platforma, Nowoczesna i PSL planują zbojkotować wybór.

d3guq8h

Podziel się opinią

Share
d3guq8h
d3guq8h
Więcej tematów