Trwa ładowanie...
d3eho14
IAR

Wałęsa prostuje wypowiedź o Grassie

Lech Wałęsa prostuje doniesienia niemieckiej prasy w sprawie jego apelu do Guentera Grassa. Niemiecki dziennik "Bild" poinformował, że Lech Wałęsa zaapelował do Grassa, by zrezygnował z honorowego obywatelstwa Gdańska. Jest to związane z przyznaniem się pisarza do służby w waffen-SS.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wałęsa prostuje wypowiedź o Grassie
(PAP/EPA, Fot: Hubert Boesl)
d3eho14

Powiedziałem tylko, że na jego miejscu zrezygnowałbym z tytułu - powiedział Lech Wałęsa.

Niemiecki dziennik przytacza także słowa Lecha Wałęsy, że gdyby wcześniej było wiadomo o przeszłości Grassa, nie otrzymałby tego tytułu. Były prezydent, który również jest honorowym obywatelem Gdańska powiedział - według "Bilda'a" - że jest to dla niego krępująca sytuacja i nie czuje się dobrze w takim towarzystwie.

Guenter Grass służył w jednostkach bojowych SS podczas II Wojny Światowej. Dotychczas wiadomo było, że pisarz był wcielony do niemieckich oddziałów obrony powietrznej. Laureat literackiej nagrody Nobla ujawnił jednak dziennikowi "Frankfurter Allgemeine Zeitung", że swą służbę odbywał właśnie w Waffen SS, uznanej w 1946 roku przez Trybunał w Norymberdze za organizację zbrodniczą. Zaprzecza jednak sugestiom, że dołączył tam dobrowolnie.

Przewodniczący gdańskiej Rady Miasta Bogdan Oleszek, twierdzi, że na razie nie ma planów, by zacząć procedurę cofnięcia Grassowi tytułu honorowego obywatela.

d3eho14

Podziel się opinią

Share

d3eho14

d3eho14
Więcej tematów