ŚwiatWałęsa: pokazaliśmy to przed kamerami świata

Wałęsa: pokazaliśmy to przed kamerami świata

- W tamtym czasie nikt nam nie dawał żadnej szansy, a my powiedzieliśmy rządowi "wy nas nie reprezentujecie" - tak w sejmie mówił Lech Wałęsa, gdzie odbyły się uroczystości związane z 20-leciem istnienia senatu.

Wałęsa: pokazaliśmy to przed kamerami świata
Źródło zdjęć: © PAP

- Zadziwiliśmy świat zwycięstwem - powiedział Wałęsa.

Były prezydent wspominał polską drogę do wolności: rządzący mówili, że my byliśmy małymi grupami. Pokazywali te wielkie - robotników - i mówili, że oni są za komunizmem i oni dają im legitymację do rządzenia. A my wzięliśmy tych robotników, na nich ustawiliśmy intelektualistów i pokazaliśmy to przed kamerami świata. I powiedzieliśmy rządowi "wy nas nie reprezentujecie".

Byli prezydenci dożywotnio w senacie?

Następny przemawiał Aleksander Kwaśniewski. Przedstawił swoją wizję zmian w pracach senatu. Sugerował wprowadzenie okręgów jednomandatowych w wyborach, a także proponował poszerzenie składu wyższej izby parlamentu o byłych prezydentów. Podkreślił, że taka propozycja znajduje się w projekcie zmiany konstytucji Prawa i Sprawiedliwości.

"Senat jest świadectwem wielowiekowych tradycji parlamentarnych państwa polskiego"

Prezydent Lech Kaczyński napisał list, który podczas uroczystości odczytał szef Kancelarii Prezydenta Piotr Kownacki.

Prezydent nazwał senat "ważną instytucją niepodległej Rzeczypospolitej". Zwrócił uwagę, że jest on forum spokojnej i rzeczowej debaty, miejscem łagodzenia sporów politycznych.

Dodał, że senat był pierwszą demokratyczną instytucją w wolnej Polsce. Przypomniał również, że zlikwidowanie izby wyższej po drugiej wojnie światowej odbyło się na drodze sfałszowanego referendum.

"Kartki wyborcze miały ciężar kamieni"

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski w swoim przemówieniu skupił się wyborach z 4 czerwca 1989. Podkreślił, że Polacy "rozbili przy pomocy kart wyborczych" porządek komunistyczny w Polsce, a innym narodom Europy Środkowo-Wschodniej wskazali drogę do wolności i demokracji.

- Te kartki wyborcze miały ciężar kamieni, pod którymi załamał się system komunistyczny. Polacy w wolnych i demokratycznych wyborach powołali do życia senat. Wynik czerwcowych wyborów był dla ówczesnej władzy szokiem. W senacie ruch Solidarności otrzymał 99 na 100 możliwych mandatów - przypomniał Borusewicz.

W jego ocenie jubileusz senatu jest okazją do podkreślenia trwałej pozycji prawno-ustrojowej tej izby, która pełni ważną rolę w strukturze władzy w Polsce.

Senat został utworzony na mocy porozumień Okrągłego Stołu w 1989 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (12)