PolskaWałęsa i Mazowiecki na otwarciu wystawy nt. Solidarności

Wałęsa i Mazowiecki na otwarciu wystawy nt. Solidarności

W stołecznym Muzeum
Narodowym odbył się wernisaż wystawy fotograficznej "Solidarność. Początek
drogi: sierpień 1980 - grudzień 1981". Wśród gości byli m.in.
bohaterowie przedstawianych na ekspozycji wydarzeń - Lech Wałęsa i
Tadeusz Mazowiecki.

Wałęsa i Mazowiecki na otwarciu wystawy nt. Solidarności

Wśród gości znaleźli się też m.in. minister kultury Waldemar Dąbrowski, minister nauki i informatyzacji Michał Kleiber, sekretarz stanu w kancelarii Prezydenta RP, Barbara Labuda, a także duszpasterz środowisk twórczych ksiądz Wiesław Niewęgłowski i reżyser Andrzej Wajda.

Wystawa wpisuje się w tegoroczne obchody 25-lecia "Solidarności". Eksponowanych jest prawie 300 zdjęć, przedstawiających okres od początku strajków w Stoczni Gdańskiej do czasu ogłoszenia stanu wojennego w Polsce - większość z nich pochodzi z archiwum Centralnej Agencji Fotograficznej (CAF), będącej obecnie częścią PAP.

W tamtych dniach los wyznaczył mnie do przewodzenia. Lepszego prezentu nie mógłbym chyba otrzymać - wspominał okres strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. pierwszy przewodniczący NSZZ "Solidarność", były prezydent RP, Lech Wałęsa, podczas otwarcia ekspozycji. To były wielkie dni, jestem przekonany, że odsuwając się w czasie coraz lepiej będzie widać sens ówczesnych zmagań - zaznaczył Wałęsa.

Jak podkreślił w przemówieniu powitalnym - nawiązując do słów papieża Jana Pawła II - prezes PAP Waldemar Siwiński, dziennikarstwo należy traktować jako służbę społeczeństwu. Młodym adeptom sztuki dziennikarskiej powtarza się, że jedno zdjęcie znaczy więcej niż tysiąc słów. To powiedzenie znajduje potwierdzenie na tej wystawie, dlatego wierzymy, że doskonale spełni ona bardzo ważny - edukacyjny - cel - podkreślił.

Prezydent Warszawy Lech Kaczyński, który objął ekspozycję patronatem, także zwrócił uwagę na znaczenie przedstawianych zdjęć dla młodych zwiedzających. Jestem przekonany, że ta wystawa świetnie przyczyni się do tego, aby młodzi Polacy mogli uczyć się najnowszej historii naszego kraju - powiedział.

Na ekspozycji znalazły się m.in. zdjęcia zatrzymane przed ćwierćwieczem przez cenzurę, pokazujące strajki sierpniowe, negocjacje strajkujących ze stroną rządową, podpisanie porozumień, a także działalność związku do grudnia 1981 r. Wybraliśmy najlepsze spośród 80 tysięcy zdjęć z tamtego okresu, jakimi dysponował CAF. Części z nich prasa oficjalna nigdy nie wydrukowała, choć są znakomite - podkreślił Siwiński.

Ekspozycję otwiera zdjęcie fotografika PAP/CAF Janusza Uklejewskiego, przedstawiające grupę stoczniowców stojących na rusztowaniach otaczających dziób jednego z budowanych wówczas w Stoczni Gdańskiej statków i patrzących przed siebie.

Wystawę zamyka słynne zdjęcie Niedenthala z pierwszego dnia stanu wojennego, przedstawiające wóz bojowy przed nieistniejącym już warszawskim kinem Moskwa reklamującym grany tam wówczas film "Czas Apokalipsy". Pamiętam wydarzenia tamtych lat jak dziś. Jestem dumny, że mogłem w nich uczestniczyć, a fotografowanie wydarzeń sierpniowych było dla mnie dziennikarskim "chrztem bojowym". Kiedy oglądam te zdjęcia, to łza kręci mi się w oku - powiedział Niedenthal.

Wystawę uzupełniają oprawa dźwiękowa, kalendarium wydarzeń oraz fragmenty artykułów z prasy oficjalnej, podziemnej i zagranicznej.

Współorganizatorami ekspozycji są Muzeum Narodowe i Stołeczna Estrada. W stolicy będzie można ją zwiedzać do 18 września, później prawdopodobnie zostanie pokazana w innych miastach, a także za granicą. Tylko w poniedziałek, pierwszego dnia trwania ekspozycji, będzie można oglądać ją za darmo (tego dnia będzie czynna tylko w godz. 10.-14.00).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)