Trwa ładowanie...
19-11-2012 12:00

Waldemar Pawlak: złożyłem premierowi rezygnację z funkcji w rządzie

Były prezes PSL Waldemar Pawlak poinformował, że złożył dymisję z funkcji wicepremiera i ministra gospodarki, a stosowne pismo trafiło do premiera Donalda Tuska. O swojej decyzji Pawlak poinformował także prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Waldemar Pawlak: złożyłem premierowi rezygnację z funkcji w rządzieŹródło: PAP, fot: Jakub Kamiński
d1vfpyh
d1vfpyh

- Podtrzymałem swoją decyzję, rezygnuję ze stanowiska wicepremiera i ministra gospodarki. Stosowne pismo panu premierowi przekazałem, a także poinformowałem pana prezydenta o podjętej decyzji - powiedział Pawlak po poniedziałkowym spotkaniu z prezesem PSL Januszem Piechocińskim.

Podczas spotkania Pawlak oficjalnie przekazał Piechocińskiemu władzę w partii.

- Dzisiaj członkiem rządu, a szczególnie wicepremierem musi być osoba, która ma zaufanie swojego środowiska politycznego - dlatego zgłaszam decyzję (o rezygnacji z funkcji rządowych) panu premierowi - oświadczył Pawlak. Jak dodał, o swojej rezygnacji poinformuje też prezydenta.

- Są takie chwile, że trzeba robić, co należy. Ta decyzja była szybka, ale podjęta w pełnym poczuciu odpowiedzialności i za państwo, i PSL - oświadczył b. prezes ludowców.

d1vfpyh

Pawlak zapewniał, że jego rezygnacja z funkcji w rządzie nie osłabi pozycji negocjacyjnej Polski, jeśli chodzi o unijny budżet na lata 2014-2020. - Nie ma tu żadnych problemów, jeśli chodzi o negocjacje - przekonywał.

Zaapelował też do urzędników w instytucjach związanych z resortem gospodarki, aby "byli bardzo odpowiedzialni i żeby robili to, co do nich należy - z najlepszą starannością i troską o sprawy kraju". Zadeklarował zarazem, że nie będzie przeszkodą we wprowadzaniu jakichkolwiek zmian w resorcie gospodarki.

"Piechociński powinien niezwłocznie podjąć rozmowy koalicyjne"

Zdaniem Pawlaka Piechociński powinien niezwłocznie podjąć rozmowy koalicyjne z premierem Tuskiem. Jak zauważył, jest wiele ważnych spraw, które trzeba podejmować i uzgadniać - m.in. kwestie związane z budżetem europejskim, decyzje w sprawie sądów okręgowych, czy energetyki. - To wymaga sprawnego, odpowiedzialnego, szybkiego działania - podkreślił.

Zaapelował jednocześnie do nowego prezesa PSL, by ten "podjął się szybko działań w koalicji, w rządzie i nie uchylał się od tej odpowiedzialności".

d1vfpyh

- Jeśli podejmuje się decyzję o kandydowaniu (na stanowisko szefa PSL), to trzeba potem brać się do pracy, żeby spełnić obietnice - mówił b. prezes PSL. Jak dodał, "wszelkie eksperymenty kierowania z tylnego siedzenia źle się kończyły". Piechociński deklarował, że nie chce wchodzić do rządu.

O 14 zmiana warty w PSL

Wcześniej Pawlak zaprosił Piechocińskiego na spotkanie do siedziby partii na poniedziałek na godz. 14. - Zapraszam Janusza Piechocińskiego na 14 do siedziby PSL - tam dokonamy uroczystej zmiany warty i przekażę mu sprawy PSL - powiedział.

Pytany o swoją przyszłość polityczną po porażce z Piechocińskim, Pawlak powiedział, że teraz "odrobinę sobie odpocznie". - Będę sobie tworzył pasjonujące zajęcie, nigdy w życiu nie narzekałem na brak ciekawych perspektyw i teraz też nie sądzę, żeby mi zabrakło pomysłów - zaznaczył.

d1vfpyh

Pawlak był też pytany, czy przyczyną jego porażki w wyborach na stanowisko szefa PSL, mogła być ofensywa b. ministra rolnictwa Marka Sawickiego, który mocno wsparł Piechocińskiego. - Staram się zachować dobre wspomnienia o wszystkich, nie próbujcie mi tego zepsuć. Trzeba przebaczać, ale nie zapominać - odpowiedział.

Nie chciał natomiast odpowiadać na pytania dziennikarzy, kogo widzi na swoim miejscu w resorcie gospodarki.

d1vfpyh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vfpyh
Więcej tematów