PolskaWaldemar Pawlak o sądach: Jarosław Gowin przekroczył granice upoważnień ustawowych

Waldemar Pawlak o sądach: Jarosław Gowin przekroczył granice upoważnień ustawowych

Jest wniosek PSL w Trybunale Konstytucyjnym, jest też obywatelski projekt ustawy w sprawie ratowania 79 małych sądów rejonowych - poinformował w Kielcach wicepremier Waldemar Pawlak. Jego zdaniem decyzja J. Gowina w sprawie likwidacji sądów to błąd.

Waldemar Pawlak o sądach: Jarosław Gowin przekroczył granice upoważnień ustawowych
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Gzell

Jak powiedział w Kielcach wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, decyzja o likwidacji 79 małych sądów rejonowych była błędna. - W moim przekonaniu minister Gowin przekroczył granice upoważnień ustawowych - dodał.

Jego zdaniem rozporządzenie powinno dotyczyć bardziej "sytuacji technicznych" dotyczących jednego lub dwóch sądów a nie "ustanawiania ustroju sadownictwa w Polsce". Jak poinformował wicepremier i szef PSL - "mamy już złożony wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o rozpatrzenie tej sprawy".

Jak zapewnił Pawlak to niejedyne działanie w tej sprawie. - Mamy obywatelski projekt ustawy, który już pani marszałek przyjęła bo jest wymagana liczba podpisów i mam nadzieję, że będzie procedowana i przyjęta jeszcze w tym roku, tak aby to szkodliwe rozporządzenie nie weszło w życie - powiedział.

Zdaniem wicepremiera likwidacja sądów to dyskryminacja wielu małych powiatów. - Jeżeli zrobiliśmy te zmiany administracyjne (utworzenie powiatów w 1999 r. - przyp. red.) to teraz nie można tego przekreślać na drodze rozporządzenia i dzielić powiaty na takie, które mają i nie mają sądów - powiedział.

Przypomniał, że wiele sądów wybudowano przy wsparciu samorządów. Wiele innych ma tradycje sięgające czasów sprzed uzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

Resort sprawiedliwości ogłosił w sobotę, że minister Jarosław Gowin podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (266)