WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
wielkanoc

Walą w baraban dla uczczenia Zmartwychwstania

Mieszkańcy Iłży na Mazowszu uczcili
zmartwychwstanie Chrystusa uderzeniami w bęben zwany barabanem. Zgodnie z kilksetletnią tradycją barabanienie trwa przez całą noc - od
północy z Wielkiej Soboty na Wielką Niedzielę aż do godziny
szóstej rano, gdy zaczyna się rezurekcja.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Obchód zaczyna się przed domem nr 68 - należącym do Mariana Rachudały. Ten mężczyzna od ponad dwudziestu jest mistrzem ceremonii i gra w orkiestrze dętej. Trzon grupy stanowi dziesięć osób. Na instrumencie gra jednocześnie osiem osób, zaś dwie pozostałe trzymają bęben, aby się nie przewrócił pod uderzeniami pałek.

Podtrzymujemy tradycję naszych ojców i dziadków. Barabanimy na skrzyżowaniach, pod domami ludzi ogólnie szanowanych. Po raz ostatni bijemy przed wielkimi drzwiami kościoła farnego - mówi Rachudała.

Iłżecki baraban pochodzi z XVII wieku. Data jego powstania nie jest znana. We wnętrzu instrumentu są cyfry, które wskazują rok 1638 lub 1683. Jest prawdopodobnie pochodzenia tureckiego.

WP

Bęben jest wykonany z miedzianej blachy. Jego średnica wynosi metr a wysokość pięćdziesiąt centymetrów. Obciągnięty jest wyprawioną skórą źrebięcą lub cielęcą.

Instrument jest przechowywany w skarbczyku w kościele farnym. Tydzień przed Wielkanocą jest przygotowywany do ceremonii. Tradycja barabanienia pochodzi najprawdopodobniej z XVII wieku. Najstarsi mieszkańcy Iłży pamiętają, że z bębnem chodzono na długo przed II wojną światową.

Polub WP Wiadomości
WP
WP