Wakacje w Arkadach Kubickiego
Koncerty bluesa, przedstawienia teatralne, wystawy sztuki współczesnej m.in. prac Magdaleny Abakanowicz, cykl wieczorów "Królewskie Arkady Sztuki" oraz zajęcia dla dzieci - to wakacyjne propozycje Zamku Królewskiego w Warszawie w przestrzeni Arkad Kubickiego.
Zobacz galerię 14 lat remontowali, teraz cieszą oko
- Arkady Kubickiego to przestrzeń alternatywna wobec dostojnych sal wystawienniczych Zamku, która nam pozwala zaprezentować bardziej współczesne formy sztuki - powiedział dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie prof. Andrzej Rottermund. W piątek odbyła się konferencja prasowa podsumowująca działalność Arkad Kubickiego, które otwarto w kwietniu 2009 r. po trwającym 14 lat i kosztującym ok. 130 mln zł remoncie.
- Pierwszy rok działalności Arkad Kubickiego był rokiem próby - mówił Rottermund, podając, że odbyło się w nich 61 wydarzeń, w tym większość o charakterze kulturalnym i edukacyjnym. Jak zaznaczył, Arkady odwiedziło ponad 70 tys. zwiedzających, którzy przybyli tam tylko po to, by obejrzeć powstałe w XIX w. dzieło Jakuba Kubickiego, architekta epoki klasycyzmu.
Rottermund zapowiedział, że w sezonie letnim w Arkadach Kubickiego odbędą się ciekawe wydarzenia. Wymienił m.in. ekspozycję prac Magdaleny Abakanowicz pt. "Bambini" i "Głowa", które od 12 czerwca będą zaprezentowane w ogrodach zamkowych. Wakacyjne wydarzenia przygotowano we współpracy m.in. z Biurem Kultury m.st. Warszawy, Staromiejskim Domem Kultury i Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie oraz organizacjami pozarządowymi.
Już w niedzielę 23 maja w Arkadach Kubickiego odbędzie się koncert węgierskiego wirtuoza fortepianu Tamasa Erdi z cyklu "Chopin i Przyjaciele - Liszt". - Tamas Erdi, który jest artystą niewidomym od urodzenia, gra porywająco - zachęcała przygotowująca wydarzenie Maria Reif z Fundacji ART. Zaznaczyła, że koncerty niewidomego pianisty są dowodem na to, że talent, determinacja oraz miłość do muzyki przezwyciężą każde ograniczenia.
W Arkadach Kubickiego zagrają także muzycy bluesowi m.in. Sławek Wierzcholski i Nocna Zmiana Bluesa, zespoły Krzak i Hard Times oraz amerykańscy artyści jak Deborah Coleman i Frank Morey. Koncerty te, które zorganizuje Staromiejski Dom Kultury, będą odbywać się w każdą niedzielę sierpnia. Poza bluesem goście Arkad będą mogli przyjść na koncert Katarzyny Groniec, a także zobaczyć występy zespołów folkowych: Viva Flamenco i Beltaine Celtic Group.
Z kolei "Królewskie Arkady Sztuki" to przedsięwzięcie łączące obszary sztuk teatralnych, tańca oraz muzyki. Jak zachęcał Tomasz Taraszkiewicz z Zamku Królewskiego, w jego ramach swoje spektakle, koncerty i przedstawienia baletowe przedstawi "300 zawodowych artystów prezentujących swój kunszt podczas 18 niezwykłych wieczorów".
Wystąpią m.in. Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza, zespół instrumentów dawnych WTM Ars Nova pod dyrekcją Jacka Urbaniaka, kameraliści zespołu Sonorus Quartet, gitarzyści wirtuozi Krzysztof Pełech i Jarema Klich. Teatralno-taneczna część projektu przewiduje sześć spektakli, w tym "Płonące Laski" Teatru Akt z Warszawy, "Remus" Teatru Snów z Gdańska i "Balladę o Janie Wnęku" Teatru Gry i Ludzi z Katowic.
Wśród zapowiadanych wydarzeń będą także atrakcje dla najmłodszych. W ramach imprezy "Lato w mieście" dzieci w Arkadach Kubickiego będą mogły zbudować własny zamek, nauczyć się tańców takich jak kadryl i menuet, posłuchać mini-koncertów muzyki dawnej i poznać jej instrumenty, a także poznać życie średniowiecznych rycerzy. Ponadto w każdy wtorek lipca i sierpnia dzieci będą mogły obejrzeć przedstawienia teatralne m.in. "Jacka i Placka", "Szewca Kopytko i Kaczora Kwaka", "Kopciuszka", "Przygody jeża Serafina" i "Krawca Niteczkę".