Trwa ładowanie...

W Zabrzu powstanie mural inspirowany szkicami partytur Pendereckiego

Mural inspirowany muzyką i szkicami partytur Krzysztofa Pendereckiego powstanie w Zabrzu przy zabytkowej Sztolni Królowa Luiza. W sobotę końcowej pracy artystów towarzyszyć będzie koncert Sinfonietty Cracovii z muzyką tego wybitnego kompozytora.
Share
W Zabrzu powstanie mural inspirowany szkicami partytur Pendereckiego
Źródło: Facebook / Sinfonietta Cracovia
d1f8goo

Przedsięwzięcie organizowane jako zapowiedź III Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu (woj. śląskie), który odbędzie się w październiku.

Jak poinformował PAP Andrzej Mitek z biura prasowego Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu mural szeroki na ok. 10 m i wysoki na niecałe 4 m powstanie w centrum miasta przy zabytkowej Sztolni Królowa Luiza. - Chcemy nawiązać do zbliżającej się kolejnej edycji tego interdyscyplinarnego festiwalu, który łączy muzykę poważną z innymi sztukami m.in. tańcem czy malarstwem - podkreślił Mitek.

Inspirowany rękopisami kompozytora mural ma być "oryginalny i kolorowy". - Partytury Pendereckiego są pełne kolorów, barw i różnych sposobów zapisu, których nie spotyka się w tych standardowych, czarno-białych - zaznaczył Mitek.

d1f8goo

Mural wykona rozpowszechniająca sztukę uliczną graffiti grupa Nietak. Ich końcowym pracom towarzyszyć będzie koncert Sinfonietty Cracovii pod batutą dyrektora festiwalu Jurka Dybały. Jak zapowiadają organizatorzy to wykonywane w sobotę kompozycje Pendereckiego wpłyną na ostateczny wygląd muralu.

Większość przedsięwzięć podczas zabrzańskiego Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego odbywa się w koncertowej sali znajdującej się 320 m pod ziemią w zabytkowej Kopalni Guido, jednej z największych atrakcji turystycznych woj. śląskiego. Kolejna, trzecia edycja imprezy rozpocznie się 23 października.

d1f8goo

Podziel się opinią

Share
d1f8goo
d1f8goo
Więcej tematów