Trwa ładowanie...
Koronawirus informacje
Koronawirus mapa
Polska
Świat
Społeczeństwo
Polityka
Edukacja
Tylko w WP
Innowacje
#DzieńdobryWP
Śląsk
Wideo
Najnowsze
IAR

W województwie mazowieckim potrzebna krew

Krwiodawcy wyjechali na urlop. W czasie wakacji chętnych do oddawania krwi jest mniej. A przypadków, w których krew jest potrzebna nie ubywa. Pracownicy Stacji Krwiodawstwa w Warszawie obserwują rozbieżność między ilością krwi, którą posiada stacja, a zapotrzebowaniem na nią w szpitalach. Dlatego stacja apeluje do mieszkańców Warszawy i województwa mazowieckiego o oddawanie tego ratującego życie płynu. Mazowieckie nie jest jedynym regionem - w pozostałych województwach także brakuje krwi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W województwie mazowieckim potrzebna krew
(WP.PL, Fot: Konrad Żelazowski)

Doktor Joanna Wojewoda z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie mówi, że najbardziej brakuje grup krwi z RH minus. Jej zdaniem wiele osób wyjechało na urlop, a to przekłada się na mniejszą frekwencję w Stacji Krwiodawstwa.

- Zero bólu - mówi Urszula Zbrzycka, która dzisiaj oddawała krew po raz pierwszy. Kobieta opowiada, że o oddaniu krwi myślała dwa lata, ale nigdy nie miała na to czasu. Teraz znalazła. - Najzwyczajniej na świecie chciałam pomóc innym ludziom - mówi. I dodaje: "to był główny powód".

Doktor Joanna Wojewoda wyjaśnia, że krew może oddać każda zdrowa osoba od 18 do 65 roku życia. Przed oddaniem niezbędne jest przeprowadzenie badania kwalifikacyjnego. Każda osoba, która zakwalifikuje się do oddania krwi, oddaje 450 ml. Jest to standardowa ilość, którą oddaje się w krajach UE.

Krwi brakuje też w innych regionach kraju.

Podziel się opinią

Share
Slot
Więcej tematów