Trwa ładowanie...
d3mbmxf
IAR

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba współczesnych niewolników. Wielu z nich to Polacy

W Wielkiej Brytanii rośnie liczba osób zmuszanych do pracy, służby domowej, prostytucji, żebractwa i drobnej przestępczości. Narodowa Agencja Bezpieczeństwa ujawniła dziś, że w zeszłym roku wykryto 2,8 tys. przypadków takiego współczesnego niewolnictwa, ale liczba nieujawnionych także wynosiła prawie 2,8 tys. - o 22 proc. więcej niż rok wcześniej.
Share
W Wielkiej Brytanii rośnie liczba współczesnych niewolników. Wielu z nich to Polacy
Źródło: AFP, Fot: Justin Tallis
d3mbmxf

Liczba osób kwalifikujących się jako współcześni niewolnicy w Wielkiej Brytanii to w sumie około 4,5 tys. osób. Ponad 40 proc. uprawia prostytucję, 30 proc. zmuszanych jest do pracy fizycznej.

Wiele ofiar to rdzenni Brytyjczycy oraz Rumuni i Polacy. Ludzie przyjeżdżają z bliskich państw Europy, takich jak Polska, czy Rumunia, sprowadzani pod pretekstem dobrej pracy, edukacji, czy innej szansy życiowej, Ale to jest przynęta, a gangsterzy usidlają ich zadłużeniem i zniewalają, zmuszając do pracy przymusowej - wyjaśnił w BBC BBC Vernon z Ośrodka Badań nad Współczesnym Niewolnictwem

W zeszłym roku wyzwolono ponad 300 Rumunów i 239 Polaków. Wśród innych ofiar tego procederu byli też obywatele Albanii, Słowacji, Węgier i Litwy, a z poza Europy - Nigerii, Wietnamu i Tajlandii. Prawie jedna czwarta to dzieci.

Od zeszłego roku brytyjski parlament pracuje nad ustawą o współczesnym niewolnictwie - mimo że handel żywym towarem został zniesiony już w 1807 roku, a niewolnictwo w posiadłościach brytyjskich w 1833 roku.

d3mbmxf

Podziel się opinią

Share
d3mbmxf
d3mbmxf
Więcej tematów