Trwa ładowanie...

W większym towarzystwie czują się jak ryby w wodzie

Nie tylko ludzie nie lubią samotności. W większych grupach wolą też żyć rybki akwariowe - tak wykazały najnowsze badania, o czym informuje serwis internetowy MSNBC.

W większym towarzystwie czują się jak ryby w wodzieŹródło: AFP, fot: Behrouz Mehri
dsuj1br
dsuj1br

Pierwsze badania jakości życia rybek akwariowych przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu w Plymouth w Wielkiej Brytanii. Według badaczy, dla naszych rybek akwariowych możemy zrobić wiele, aby były bardziej zadowolone.

- Myślę, że nie tylko powinniśmy utrzymywać je przy życiu, ale powinniśmy dać im szansę na to, by zaczęły zachowywać się tak, jak zachowują się na wolności - mówi prowadząca badania Katherine Sloman.

Badacze wzięli pod lupę dwa popularne gatunki rybek akwariowych: bystrzyka neonowego i kardynałka chińskiego. Naukowcy nagrywali ich zachowanie, aby ustalić najkorzystniejsze dla nich warunki. Ryby pływały w dziesięciolitrowym akwarium same, we dwie lub w grupie po pięć lub dziesięć osobników.

Po dwutygodniowych obserwacjach naukowcy doszli do wniosku, że rybkom najlepiej żyje się w grupach liczących co najmniej 10 osobników. Są wtedy mniej agresywne, mniej nerwowe, a zdarza się nawet, że tworzą ławice - podobnie jak na wolności. Badacze radzą zatem, aby właściciele bystrzyka neonowego czy kardynałka chińskiego zatroszczyli się o jego samopoczucie i dostarczyli mu kilku kompanów.

dsuj1br

- Jeżeli rybki walczą ze sobą, problem może rozwiązać nie tyle rozdzielenie ich, co wpuszczenie do akwarium paru dodatkowych rybek - twierdzi Tony Farrell z Uniwersytetu British Columbia.

Według Katherine Sloman jest to początek drogi do zrozumienia ryb. Wiele kwestii wciąż pozostaje tajemnicą. W najbliższej przyszłości Sloman zamierza zbadać zachowania innych gatunków, a także sytuację, gdy kilka różnych gatunków zamieszkuje jedno akwarium.

- To dopiero wierzchołek góry lodowej. Trzeba przeprowadzić wiele badań, by ustalić, ile rybek najlepiej umieszczać razem w akwarium, by stworzyć im najlepsze warunki - mówi badaczka.

dsuj1br
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsuj1br
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj