Trwa ładowanie...
d81o12s
26-11-2007 14:50

W Warszawie powstaje Centrum Opatrzności Bożej

Centrum Opatrzności Bożej wraz ze Świątynią
Opatrzności - miejscem pochówku wybitnych Polaków oraz
multimedialne muzeum Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana
Wyszyńskiego - powstaną na warszawskich Polach Wilanowskich.

d81o12s
d81o12s

Decyzję o centrum podjął metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz - poinformował rzecznik metropolity ks. Jarosław Mrówczyński.

"Sytuacja dojrzała do tego, by w Warszawie powstało narodowe centrum jednoczące wszystkich Polaków. Naszym pragnieniem jest, by poza miejscem kultu religijnego było to także centrum kultury i życia społecznego Polaków. Rozwój Kościoła i narodu stanowi w Polsce jedność. Zdaję sobie sprawę z tego, że mamy duże ambicje, ale jestem przekonany, że nam się uda" - podkreśla abp Nycz.

W przekazanym komunikacie, metropolita warszawski poinformował, że trwają konsultacje ze specjalistami. W nowym roku zaprezentowane zostaną projekty budowy Centrum Opatrzności Bożej oraz szczegóły dotyczące przeznaczenia poszczególnych jego części. Równocześnie wiosną nastąpi "nowe otwarcie" na budowie, poprzez wyłonienie firmy w przetargu, spełniającym wymogi ustawy o zamówieniach publicznych. "Umożliwi to - jak zaznacza abp Nycz - włączenie się w powstawanie Centrum wszystkim osobom i instytucjom, które tego zechcą".

Na Polach Wilanowskich trwa budowa Świątyni Opatrzności, rozpoczęta - jak przypomina abp Nycz - w 2002 roku dzięki staraniom prymasa kardynała Józefa Glempa. "Sama świątynia zajmuje mniej niż jedną trzecią powierzchni. Reszta to pomieszczenia przewidziane na cele muzealne i kulturalne" - zaznaczył metropolita warszawski.

d81o12s

Abp Nycz podkreśla też, że Centrum Opatrzności Bożej stanowi wypełnienie uchwały Sejmu z 5 maja 1791 roku o budowie Świątyni Opatrzności Bożej jako wotum wdzięczności za uchwalenie Konstytucji 3 Maja. Położenie kamienia węgielnego nastąpiło 3 maja 1792 roku. "Jest także próbą wypełnienia ustawy z 17 marca 1921 roku o budowie grobowców dla zmarłych, uznanych za zasłużonych przez Sejm" - uważa metropolita warszawski.

Według arcybiskupa Nycza, dzieło poprzedników kontynuuje Sejm Rzeczpospolitej Polskiej, który uchwałą z 28 października 1998 roku postanowił, że Świątynia Opatrzności będzie "symbolem wdzięczności Narodu za odzyskanie wolności w 1989 roku, 20 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, Jubileusz 2000 lat Chrześcijaństwa".

Zdaniem arcybiskupa, dziś należy dodać za cały pontyfikat Jana Pawła II oraz "wdzięczność za życie i dzieło Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego, bez którego nie byłoby papieża Polaka na Stolicy Piotrowej, jak to powiedział Jan Paweł II w dniu inauguracji swojego pontyfikatu".

Budowę świątyni rozpoczęto w listopadzie 2002 roku. Całkowity koszt przewidziano na ok. 100-110 mln zł, które miały pochodzić z datków Polaków z kraju i z zagranicy. Świątynię zaprojektowano na planie krzyża greckiego, z czterema wejściami. Będzie miała wysokość 67 metrów i stanie na działce wielkości 6 ha.

d81o12s

Urbanistyczną podstawę Świątyni Opatrzności Bożej stanowią cztery drogi: Walki, Kultury, Cierpienia i Modlitwy. Zaczynają się one wejściowymi łukami-bramami, zwieńczonymi figurami Chrystusa Zmartwychwstałego, Matki Bożej, Świętego Piotra i Mojżesza.

Wszystkie drogi wyznaczają kształt czterech dziedzińców: Ojczyzny, Ludu Bożego, Życia i Chwały. Każda droga dochodzi do świątyni i kończy się portalem. Bryła świątyni to rotunda zwieńczona owalną kopułą. W nawie głównej będzie 1500 miejsc siedzących. Z nawy bocznej, nad którą znajdzie się Muzeum Jana Pawła II, wierni będą wchodzić do kaplic chrztu, nawrócenia i adoracji Najświętszego Sakramentu, Matki Bożej oraz do zakrystii. Nad wejściem głównym znajdzie się rozeta symbolizująca Opatrzność Bożą.

We wrześniu br. Fundacja Budowy Świątyni Opatrzności Bożej i Kuria Metropolitalna w Warszawie poinformowały, że fundacja ze względów finansowych zmuszona jest przerwać na pewien czas prace budowlane, w celu zgromadzenia środków finansowych na doprowadzenie budowy do stanu surowego.

Fundacja i Archidiecezja zapowiedziały, że w najbliższych miesiącach podejmą szeroką akcję promocyjną, skierowaną do wiernych i do potencjalnych sponsorów. Zwrócą się także do organizacji i instytucji, które mają prawo wspierać dzieła kulturalne, "a takich w budowanym kompleksie jest wiele".

d81o12s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d81o12s
Więcej tematów