Trwa ładowanie...
d18y6d7
d18y6d7
joanna

W Warszawie odbył się pogrzeb Joanny Pollakówny

Na warszawskim cmentarzy Ewangelicko- Augsburskim pochowano w środę zmarłą 28 czerwca Joannę Pollakównę - poetkę i historyka sztuki. Miała 63 lata.
Share
d18y6d7

Joanna Pollakówna, córka poety Seweryna Pollaka i pisarki Wandy Grodzieńskiej, zadebiutowała jako poetka w 1961 roku. Od tej pory co kilka lat ukazywał się tomik jej wierszy aż do opublikowanego w 1999 roku tomu "Skąpa jasność".

Równolegle z twórczością poetycką Joanna Pollakówna prowadziła badania nad dziejami malarstwa. Początkowo zajmowała się polską sztuką XX wieku, co zaowocowało wydaną w 1972 roku książką o awangardowej grupie Formistów, a w 1982 roku ukazał się jej album o malarstwie XX-lecia międzywojennego. Pollakówna opracowała pisma Józefa Czapskiego, wydała też książkę o jego malarstwie.

Joanna Pollakówna była też autorką studiów o włoskim renesansie i baroku, studiów o malarstwie braci Bassano, działach Francesca Guardiego, Tycjana i Tintoretta, zebranymi w tomie "Glina i światło" (1999). Pisała też o sztuce najnowszej m.in. o obrazach Jerzego Stajudy, Jerzego Nowosielskiego, Jacka Sempolińskiego. Teksty o sztuce i wiersze publikowała m.in. w Zeszytach Literackich i Tygodniku Powszechnym.

Za tom esejów "Myśląc o obrazach" Joanna Pollakówna otrzymała w roku 1994 nagrodę Czesława Miłosza, była laureatką nagród: imienia Kościelskich, Fundacji Alfreda Jurzykowskiego, Fundacji Kultury. Była też autorką książek dla dzieci.(iza)

d18y6d7

Podziel się opinią

Share
d18y6d7
d18y6d7
Więcej tematów