Trwa ładowanie...
d1oewy0
IAR

W Warszawie demonstracja antyfaszystów w ramach upamiętnienia rocznicy Kryształowej Nocy

Razem przeciwko nacjonalizmowi - pod tym hasłem będą maszerować w Warszawie antyfaszyści. Demonstracja jest formą upamiętnienia Kryształowej Nocy, czyli pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech z 9 na 10 listopada 1938 r. Marsz odbędzie się jednak w przeddzień tej rocznicy. Organizatorzy chcą wyrazić również sprzeciw wobec zjawiskom nacjonalistycznym w Polsce - tłumaczą.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Warszawie demonstracja antyfaszystów w ramach upamiętnienia rocznicy Kryształowej Nocy
(PAP, Fot: Leszek Szymański)
d1oewy0

Jeden z organizatorów manifestacji, Filip Ilkowski, stwierdził: objawów faszyzmu jest w Polsce coraz więcej. Zwróćmy uwagę chociażby na podpalenia mieszkań imigrantów w Białymstoku. To także morderstwa obcokrajowców.

Manifestacja przeprowadzona będzie w przeddzień rocznicy Nocy Kryształowej, kiedy to w 1938 roku doszło w Niemczech do pogromów Żydów.

Filip Ilkowski dodaje, że nieprzypadkowo zdecydowano się, aby manifestacja odbyła się przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego. 80 lat temu Joseph Goebbels wygłosił tu bowiem wykład "W kwestii żydowskiej". Tutaj też w latach 30-tych ubiegłego wieku wprowadzono getto ławkowe. Także w 1968 r. doszło tu do rozprawy z protestującymi studentami.

d1oewy0

Start o godz. 13:00

Demonstracja rozpocznie się o godzinie 13:00. Sprzed Uniwersytetu ruszy Nowym Światem w kierunku Placu Trzech Krzyży, gdzie przed Ministerstwem Gospodarki wysłucha przemówień.

Następnie manifestacja uda się przed Pomnik AK i Polskiego Państwa Podziemnego, aby oddać tam hołd żołnierzom walczącym z faszyzmem i nazizmem.
Potem pochód uda się na Wilczą, aby wysłuchać wystąpień mieszkańców squatów, zaatakowanych w zeszłym roku w czasie Marszu Niepodległości. Demonstracja zakończy się na Placu Zbawiciela przy znajdującej się tam Tęczy.

Zobacz wideo: demonstracja antyfaszystów w 2013 r.

Utrudnienia w ruchu

Kierowcy muszą być przygotowani na czasowe wyłączenia z ruchu ulic, którymi przejdzie demonstracja.

d1oewy0

W zeszłym roku w demonstracji udział wzięło około 1000 osób; w tym roku organizatorzy liczą na więcej.

Organizatorem manifestacji jest nieformalna koalicja "Razem Przeciwko Nacjonalizmowi", w skład której wchodzą m.in. 161 Crew, Antyfaszystowska Warszawa, Przychodnia Skłot, Kolektyw Syrena, Pracownicza Demokracja i Warszawska Federacja Anarchistyczna.

d1oewy0

Podziel się opinią

Share

d1oewy0

d1oewy0
Więcej tematów