W tym województwie chcą zlikwidować aż 12 szkół
12 szkół do zamknięcia w naszym województwie, dwie do przekazania stowarzyszeniom. Choć do ostatecznego terminu, w jakim samorządy mogą zgłaszać chęć zmian w sieci szkół na swoim terenie jest jeszcze dużo czasu, pierwsze wnioski w tej sprawie już się pojawiły. Większość z nich dotyczy małych wiejskich szkół.
10.01.2012 | aktual.: 10.01.2012 11:22
- Do czwartku mieliśmy 12 wniosków z prośbą o opinię na temat likwidacji szkoły i dwa wnioski w sprawie szkół, które samorządy chcą oddać do prowadzenia stowarzyszeniom - informuje Anna Szczepińska, lubelska wicekurator oświaty. - W pierwszym przypadku samorząd musi mieć naszą opinię, nie jest ona jednak dla niego wiążąca. W drugim - zgoda kuratorium jest potrzebna.
Kuratorium Oświaty największej liczby wniosków ws. likwidacji spodziewa się na przełomie stycznia i lutego. Do kuratorium docierają już jednak sygnały od rodziców zaniepokojonych losami szkół, do których chodzą ich dzieci. - Szukają u nas wsparcia - mówi wicekurator Szczepińska.
Zmiany w sieci szkół mogą dotknąć m.in. Biłgoraj. Miasto opracowuje 2 warianty zmian. Pierwszy zakłada likwidację Szkoły Podstawowej nr 4 (lub przekształcenie tej placówki w filię SP nr 5). Drugi wariant zakłada likwidację Gimnazjum nr 2. - Po jego zamknięciu w naszym mieście pozostałyby jeszcze 3 gimnazja - mówi Michał Dec, zastępca burmistrza Biłgoraja. - Dwa prowadzone przez miasto i jedno przez powiat (chodzi o gimnazjum działające przy LO im. ONZ)
.
Chęć wprowadzenia w życie jednego z tych dwóch scenariuszy władze Biłgoraja tłumaczą niżem demograficznym i względami ekonomicznymi. - Spora część uczniów zamieszkałych w obwodzie SP nr 4 i Gimnazjum nr 2 już uczęszcza do innych szkół - argumentuje Dec. - Mogę jednak zapewnić, że przy podejmowaniu decyzji będziemy brać pod uwagę dobro uczniów oraz głosy rodziców i nauczycieli.