Trwa ładowanie...
28-09-2011 13:01

W tym rankingu Jarosław Kaczyński jest liderem

Wizerunek Jarosława Kaczyńskiego jest zdecydowanie bardziej wyrazisty niż portrety
pozostałych liderów partyjnych - wynika z najnowszego sondażu CBOS.

W tym rankingu Jarosław Kaczyński jest lideremŹródło: PAP
d2jlpa7
d2jlpa7

Głosowanie to wyzwanie! Sprawdź się w grze wyborczej

Ankietowani oceniali przywódców trzech spośród czterech głównych partii - Jarosława Kaczyńskiego, Grzegorza Napieralskiego oraz Waldemara Pawlaka.

Jarosław Kaczyński - najbardziej wyrazisty

Wizerunek Jarosława Kaczyńskiego jest zdecydowanie bardziej wyrazisty niż portrety pozostałych liderów partyjnych. Stosunkowo najmniej osób miało problemy ze scharakteryzowaniem prezesa PiS, wybierając odpowiedzi: „ani taki, ani taki” (od 4% do 10% w zależności od wymiaru) lub „trudno powiedzieć” (od 5% do 13%).

W ocenie społecznej wątpliwości nie budzi jedynie patriotyzm lidera PiS, rozumiany jako przywiązanie do tradycji i wartości narodowych – w ten sposób opisuje Jarosława Kaczyńskiego ponad dwie trzecie badanych (69%). Mimo przypisywanego mu tradycyjnie rozumianego patriotyzmu jest on jednak postrzegany jako polityk, który w większym stopniu kieruje się interesem własnego ugrupowania (59%) niż dobrem Polski (28%).

Względnie wysoko oceniane są walory intelektualne prezesa PiS – niemal połowa badanych uważa, że jest inteligentny (47%), choć niewiele mniej osób (40%) jest zdania, że Jarosław Kaczyński nie wyróżnia się inteligencją. Podzielone są opinie na temat kompetencji lidera PiS – niemal tyle samo badanych postrzega go jako kompetentnego, znającego się na tym, co robi (38%), co uznaje za polityka niekompetentnego, niemającego odpowiedniej wiedzy i umiejętności (41%).

d2jlpa7

Na tle pozostałych elementów charakterystyki nieźle wypada ocena zdolności perswazyjnych Jarosława Kaczyńskiego. Niemal tyle samo respondentów uważa, że prezes PiS umie przekonać ludzi do swoich racji (42%), co sądzi, że tego nie potrafi (40%).

Do atutów osób angażujących się w działalność polityczną, szczególnie przywódców partyjnych, należy niewątpliwie zaliczyć konsekwencję w działaniu, stanowczość w osiąganiu założonych celów.

Stosunkowo dużo badanych (42%) jest zdania, że Jarosław Kaczyński ma te przymioty, choć tylko niewiele mniej (38%) wyraża przeciwną opinię i opisuje lidera PiS jako polityka, który nie potrafi dokończyć tego, co zaczął. Mimo dość często przypisywanej Jarosławowi Kaczyńskiemu stanowczości i skuteczności, większość badanych (58%) ocenia, że brakuje mu energii i dynamizmu w działaniu.

Grzegorz Napieralski - sympatyczny i inteligentny

Spośród trzech ocenianych liderów partyjnych politykiem najmniej doświadczonym jest Grzegorz Napieralski. Jest on też nieco mniej znany niż Jarosław Kaczyński i Waldemar Pawlak.

d2jlpa7

W ocenie większości ankietowanych Grzegorz Napieralski jest człowiekiem sympatycznym (64%) i inteligentnym (60%). Wyróżnia go (szczególnie na tle Jarosława Kaczyńskiego i Waldemara Pawlaka) energia i dynamizm w działaniu (56%). Do jego atutów można także zaliczyć umiejętności interpersonalne i perswazyjne. Prawie połowa badanych (46%) uważa, że lider SLD potrafi współpracować z ludźmi, niewiele mniej (44%) postrzega go jako człowieka zdolnego do kompromisu.

Ponadto dwie piąte ankietowanych (41%) jest zdania, że Grzegorz Napieralski potrafi przekonać ludzi do swoich racji. Raczej pozytywnie oceniane są kompetencje przewodniczącego SLD – dwie piąte badanych (40%) uważa, że zna się na tym, co robi. Niemal tyle samo osób (39%) dostrzega wrażliwość Grzegorza Napieralskiego na sprawy społeczne. Ocena lidera lewicy w takich wymiarach, jak: przywiązanie do tradycji i wartości narodowych, konsekwencja i stanowczość w działaniu oraz bycie dobrym przywódcą sprawiła respondentom szczególnie dużo trudności. Odsetek odpowiedzi niejednoznacznych był tu wyższy niż w przypadku pozostałych aspektów charakterystyki, a opinie dość mocno podzielone, choć częściej pozytywne niż krytyczne.

Mniej więcej co trzeci ankietowany opisuje Grzegorza Napieralskiego jako człowieka przywiązanego do tradycji i wartości narodowych (34%), stanowczego w osiąganiu wyznaczonych celów (32%) oraz jako dobrego przywódcę (31%).

d2jlpa7

Największe kontrowersje dotyczą walorów etycznych przewodniczącego SLD – odsetki badanych wyrażających przekonanie, że jest on uczciwy, oraz tych, którzy mają co do tego wątpliwości, są niemal takie same (odpowiednio: 30% i 27%). Jedynym wymiarem, w którym przeważają oceny negatywne, są postrzegane motywy

Waldemar Pawlak - przywiązany do tradycji i wartości

Waldemar Pawlak, podobnie jak Jarosław Kaczyński, najczęściej określany jest jako człowiek przywiązany do tradycji i wartości narodowych (w ten sposób charakteryzuje go 63% respondentów). Ponad połowa ankietowanych postrzega go jako człowieka inteligentnego (56%) i sympatycznego (53%).

Wyróżniającą się cechą Waldemara Pawlaka jest jego zdolność do osiągania kompromisów, otwartość na racje innych: tę cechę przypisuje mu 54% badanych. Koncyliacyjne nastawienie idzie w parze z umiejętnością współpracy z ludźmi (50%). O ile jednak prezes PSL raczej nie ma problemów z podejmowaniem współpracy i wypracowywaniem kompromisów, o tyle trudniej przychodzi mu przekonanie innych do swoich racji. W ocenie ponad dwóch piątych badanych (42%) brakuje mu zdolności perswazyjnych.

d2jlpa7

Mocną stroną Waldemara Pawlaka – szczególnie na tle Jarosława Kaczyńskiego i Grzegorza Napieralskiego – jest zrozumienie dla problemów zwykłych ludzi, wrażliwość społeczna. Tę cechę przypisuje liderowi PSL połowa ankietowanych (50%).

Dobrze oceniane są wiedza i umiejętności Waldemara Pawlaka – blisko połowa respondentów (46%) uważa, że jest on kompetentny, zna się na tym, co robi. Także ocena walorów etycznych wypada dość korzystnie dla prezesa PSL – blisko dwie piąte badanych (38%) postrzega go jako człowieka uczciwego, podczas gdy jedna

Najsłabszym elementem wizerunku Waldemara Pawlaka jest jego polityczny temperament – w opinii większości badanych (66%) jest zbyt powolny, za mało dynamiczny w działaniu. Dodatkowo przeważa pogląd, że jest to polityk nieskuteczny, niepotrafiący dokończyć tego, co zaczął (35% wobec 29% badanych postrzegających go jako konsekwentnego i stanowczego w realizacji swoich celów). czwarta (25%) ma co do tego wątpliwości.

d2jlpa7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jlpa7
Więcej tematów