W tych miastach nie będzie drugiej tury wyborów
W Lublinie, Gdyni, Łodzi, Toruniu, Gorzowie Wielkopolskim, Kielcach, Rzeszowie i Sopocie nie będzie drugiej tury wyborów prezydenckich. Pierwsza tura wyłoniła zwycięzców - w większości dotychczasowych prezydentów.
17.11.2014 | aktual.: 18.11.2014 08:39
W Lublinie władzę utrzyma Krzysztof Żuk, którego poparło nieco ponad 60 procent wyborców, w związku z czym druga tura nie będzie potrzebna.
51-letni Wojciech Szczurek w pierwszej turze został wybrany na prezydenta Gdyni, uzyskując 79,01 proc. głosów. Na drugim miejscu z wynikiem 12,13 proc. uplasował się kandydat PiS 33-letni Marcin Horała. Szczurek będzie rządził Gdynią już piątą kadencję. W kolejnych wyborach zdobywa rekordowo wysokie poparcie mieszkańców.
W Łodzi w pierwszej turze wybrana została na kolejną kadencję kandydatka PO Hanna Zdanowska. Zagłosowało na nią ponad 54 proc. wyborców. Kandydatka PiS Joanna Kopcińska otrzymała 22 proc. poparcia.
W Toruniu po raz czwarty prezydentem został Michał Zaleski. Głosowało na niego 70 proc. mieszkańców. Pokonał m.in. Joannę Scheuring-Wielgus, która otrzymała 17 proc. głosów. Zaleski rządzi miastem od 2002 r., wygrywając za każdym razem wybory jako kandydat niezależny.
W Gorzowie Wielkopolskim wybory prezydenckie wygrał wójt podgorzowskiego Deszczna Jacek Wójcicki, który zdobył 60 proc. głosów. Drugi wynik - 17,29 proc. - zanotował urzędujący prezydent Tadeusz Jędrzejczak.
Prezydentem Kielc ponownie został Wojciech Lubawski, który otrzymał 55 proc. głosów. Drugie miejsce zajął Krzysztof Adamczyk z wynikiem 20,9 proc. Lubawski jest prezydentem Kielc od 2002 roku.
Urzędujący od 2002 r. prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc wygrał w pierwszej turze, uzyskując 66 proc. poparcia. Na jego głównego kontrkandydata, prezydenta Rzeszowa w latach 1999-2002, posła Prawa i Sprawiedliwości Andrzeja Szlachtę głosowało 22 proc.
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski po raz piąty zostaje w urzędzie i będzie rządził kurortem przez kolejne cztery lata. W wyborach otrzymał ponad 53 proc. głosów.