Polska"W tej sytuacji politycznej" LiD odnajduje sens istnienia

"W tej sytuacji politycznej" LiD odnajduje sens istnienia

Sytuacja polityczna w kraju stawia przed Lewicą i Demokratami nowe wyzwania i potwierdza sens jego istnienia - uznały zarządy czterech partii tworzących LiD - SLD, SdPl, UP i PD. Ich zdaniem przejęcie władzy przez PO nie jest odpowiedzią na zagrożenia, jakie wiązały się ze sprawowaniem rządów przez PiS - opisuje "Trybuna".

"W tej sytuacji politycznej" LiD odnajduje sens istnienia
wp.pl / Joanna Stanisławska

Centrolewicowa koalicja zamierza przeciwdziałać dominacji prawicy na scenie politycznej, tworząc wspólny program i zacieśniając współpracę. Nie obejdzie się jednak bez trudności, ponieważ we władzach partii LiD-u znajdują się krytycy współpracy lewicy z liberalną Partią Demokratyczną.

Jak będzie wyglądała ta centrolewicowa alternatywa? Jeszcze do końca nie wiadomo, ponieważ LiD dopiero rozpoczyna prace nad długofalowym programem politycznym, gospodarczym i społecznym. SLD, SdPl, UP i PD powołają zaś wkrótce zespoły programowe, do których skierują specjalistów z różnych dziedzin. Ale uwagi i propozycje będą mogli zgłaszać wszyscy członkowie partii. Wkrótce ustalimy konkretne zespoły tematyczne, porozmawiamy z ludźmi z zewnątrz, którzy włączą się do tych prac. Zaczniemy działać profesjonalnie, jak partia, która chce wykorzystać wszystkie swoje szanse, odchodzi od żywiołu, a zaczyna pracę metodyczną - wyjaśnił w rozmowie z "Trybuną" Marek Borowski, lider SdPl.

LiD chciałby jednocześnie nawiązać współpracę z innymi bliskimi nam partiami politycznymi, związkami zawodowymi, organizacjami pozarządowymi oraz stowarzyszeniami środowiskowymi. Konkretów jednak nie ustalono.

W zawieszeniu pozostaje kwestia ewentualnego utworzenia jednej partii politycznej. Oficjalnie SLD, SdPl i UP uznają, że wymaga to analizy i zajęcia stanowiska przez statutowe gremia tych partii. Może to jednak nastąpić po przeprowadzeniu prac programowych. Wiadomo, że do takiego tworu politycznego na pewno nie wejdą demokraci. Po pierwsze dlatego, że nie chcą, a po drugie - spotkałoby się to z ogromnym oporem wewnątrz partii lewicowych, obawiających się o oblicze ideowe takiego ugrupowania. (PAP)

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)