Trwa ładowanie...

W Syrii wylądowały dwa rosyjskie samoloty z pomocą humanitarną

Dwa rosyjskie samoloty z pomocą humanitarną wylądowały w sobotę na lotnisku międzynarodowym w Latakii, przywożąc "80 ton materiałów, które są darem Federacji Rosyjskiej dla ludu Syrii" - podała syryjska agencja Sana.
Share
W Syrii wylądowały dwa rosyjskie samoloty z pomocą humanitarną
Źródło: mil.ru
d4du6i2

Portowe miasto Latakia jest jednym z głównych bastionów alawickiej mniejszości, która stanowi polityczne zaplecze reżimu prezydenta Baszara el-Asada.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że rosyjskie samoloty przetransportowały do Syrii "wszelkie materiały" potrzebne do budowy miasteczka namiotowego, które pomieści ponad 1 tys. uchodźców.

Rzecznik tego resortu gen. Igor Konaszenkow powiedział, że w ramach pomocy humanitarnej do Latakii dostarczono łóżka, materace, piecyki, zapasy wody i żywności.

d4du6i2

Szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow powiedział w czwartek, że Moskwa wysyła też do Syrii broń, a rosyjscy doradcy wojskowi uczą syryjską armię jak ją obsługiwać.

Rosja, która - obok Iranu - jest najbliższym sojusznikiem Asada zwiększa ostatnio swoje zaangażowanie militarne w Syrii i odrzuca zarzuty USA, które ogłosiły, że zwiększenie pomocy wojskowej dla reżimu "grozi eskalacją konfliktu, spowoduje też większy napływ uchodźców do Europy".

Zdaniem ekspertów wzrost zaangażowania Rosji w syryjski konflikt to elementem szerszej strategii i karta przetargowa w negocjacjach z Zachodem.

Rosja wysłała do Syrii między innymi dwa okręty desantowe do przewozu czołgów (LST), dodatkowe samoloty i przerzuciła tam grupę żołnierzy.

d4du6i2

Podziel się opinią

Share
d4du6i2
d4du6i2
Więcej tematów