Trwa ładowanie...

W Sulejówku powstanie Muzeum Józefa Piłsudskiego

W Sulejówku pod Warszawą w przeddzień 90. rocznicy odzyskania niepodległości podpisano akt powołania Muzeum Józefa Piłsudskiego.
Share
W Sulejówku powstanie Muzeum Józefa Piłsudskiego
Źródło: PAP
d3gxuxi

Dokument podpisał minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski w obecności córki marszałka Jadwigi Piłsudskiej-Jaraczewskiej oraz byłego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego. - Mam nadzieję, że otwarcie muzeum nastąpi najpóźniej w 2012 r. - powiedziała Piłsudska-Jaraczewska i zapewniła, że Fundacja Rodziny Piłsudskiego ma wiele eksponatów do przekazania. Mam wiele pamiątek po moim ojcu, niektóre są bardzo cenne, jak mundur, buława i odznaczenia, i te mniej historyczne, jak karty, którymi układał pasjansa - mówiła z uśmiechem córka marszałka.

- Muzeum będzie punktem na mapie Polski, z którego będą płynąć sygnały o naszej historii i patriotyzmie. Trudno uwierzyć, że aż dziewięćdziesiąt lat musieliśmy czekać na ten moment - powiedział Zdrojewski. Wnuk marszałka, prezes Fundacji Rodziny Piłsudskiego, Krzysztof Jaraczewski, powiedział, że starania o powołanie Muzeum w tym miejscu są prowadzone od lat, ale dopiero teraz udało się "zbudować pod to przedsięwzięcie solidne fundamenty".

Według Jaraczewskiego, planowane jest odtworzenie wnętrz willi Milusin oraz remont pierwszego domu Piłsudskich w Sulejówku, willi Otrando tzw. "Drewniaka", a także willi Bzów, gdzie obecnie mieści się przychodnia. - Częścią muzeum, poza budynkami, będzie oryginalny ogród marszałka - zaznaczył Jaraczewski.

d3gxuxi

W planach jest też budowa nowego obiektu, z przeznaczeniem na centrum edukacyjne, z ekspozycją poświęconą życiu i działalności marszałka. Według Jaraczewskiego, fundacja ma do zaoferowania wiele wspaniałych eksponatów. - Tym, co budzi moje największe wzruszenie, jest szabla osobista dziadka, która jest jakby symbolem tego, że był w stanie porywać ludzi za sobą - wyznał wnuk marszałka.

Muzeum Józefa Piłsudskiego będzie wspólnie prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Fundację Rodziny Piłsudskiego, dotychczasowego gospodarza Milusina. Do tej pory willa była udostępniona zwiedzającym jako Dom Pamięci Józefa Pilsudskiego, od czasu, gdy w 2000 r. Fundacja odzyskała dworek od państwa.

Willa Milusin została wybudowana jako dar od podkomendnych marszałka. Piłsudski zamieszkał tam wraz z rodziną w 1923 r.

d3gxuxi

Podziel się opinią

Share
d3gxuxi
d3gxuxi
Więcej tematów