W Strasburgu o terroryzmie, Czeczenii i kobietach
Wyzwanie ze strony terroryzmu dla państw
europejskich oraz sytuacja polityczna, humanitarna i w zakresie
praw człowieka w Czeczenii - to główne tematy dyskusji na
rozpoczynającej się w Strasburgu sesji Zgromadzenia
Parlamentarnego Rady Europy.
Forum przedstawicielskie najstarszej, utworzonej w 1949 roku, organizacji politycznej naszego kontynentu, skupiającej dziś 45 państw i nazywanej "demokratycznym sumieniem" Europy, cztery razy do roku zbiera się, by ocenić przestrzeganie europejskich standardów demokracji, ochrony praw człowieka czy gwarantowania tożsamości kulturalnej.
Tym razem 626 przedstawicieli parlamentów krajowych, reprezentujących 800 mln Europejczyków, od Francji i Polski po Turcję i Armenię, poświęci główną uwagę "najgorszemu wrogowi demokracji" - terroryzmowi.
W ramach debaty nad środkami umacniania demokratycznej stabilności w Czeczenii zgodnie ze standardami Rady Europy, wiceprzewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego RE Tadeusz Iwiński przedstawi raport o sytuacji humanitarnej wysiedlonej ludności tej republiki.
Przedmiotem obrad pięciodniowej sesji będą też m.in. kwestie funkcjonowania demokratycznych instytucji w Serbii i Czarnogórze oraz w Azerbejdżanie, przestrzeganie przyjętych zobowiązań przez Armenię, a także szerszy problem udziału kobiet w wyborach.
Gośćmi Zgromadzenia będą premier Turcji Recep Tayyip Erdogan, następca tronu Monako, książę Albert (w związku z przyjęciem tego księstwa do Rady Europy), oraz przewodnicząca nowego Parlamentu Panafrykańskiego Gertrude Mongella.
Sesja zajmie się też pilnymi problemami światowej gospodarki i ochrony środowiska. Sekretarz Światowej Organizacji Handlu Supachai Panitchpakdi zabierze głos w debacie na temat obecnego etapu globalnych rokowań handlowych (rundy Dauha). Do dyskusji nad kwestiami globalnego ocieplenia zaproszono dyrektora wykonawczego UNEP - Programu Środowiska ONZ - Klausa Toepfera. Dorocznej poszerzonej debacie na temat "Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju a gospodarka światowa" patronować będzie zastępczyni sekretarza generalnego OECD Berglind Asgeirsdottir.
Państwa ubiegające się o członkostwo w Radzie Europy muszą respektować zasady praworządności i prawa człowieka. Po 1989 roku Rada nadzoruje w szczególności przestrzeganie praw człowieka w europejskich demokracjach postkomunistycznych i dostarcza wiedzy w zakresie ochrony tych praw. Rządy państw europejskich, reprezentowane w RE przez Komitet Ministrów, zobowiązane są do odpowiedzi na pytania i wnioski podnoszone na forum Zgromadzenia Parlamentarnego.
Do trwałego dorobku Rady Europy należą liczne, prawnie wiążące europejskie traktaty i konwencje, wśród nich - jedna z najważniejszych - Europejska Konwencja Ochrony Praw Człowieka i Podstawowych Wolności (1950), ale także Europejska Karta Socjalna (1961), Europejska Konwencja Kulturalna (1954), Konwencja w sprawie Ochrony Środowiska Naturalnego Europy (1979).
Przyjęta w 1977 roku Konwencja o Zwalczaniu Terroryzmu, po zamachach 11 września 2001 roku została podpisana przez wszystkie 45 państw członkowskich Rady Europy. W lipcu 2002 roku Komitet Ministrów RE przyjął rekomendacje na temat praw człowieka i walki z terroryzmem. Pierwszy międzynarodowy dokument w tej dziedzinie potwierdza ciążący na wszystkich państwach obowiązek obrony przed terroryzmem, ale w ramach prawa i przy absolutnym zakazie tortur.
Waldemar Kedaj