Trwa ładowanie...
d40uv5z

W sobotę w całym kraju akcja przeciwko przemocy wobec kobiet

Blisko 80 proc. kobiet z niepełnosprawnościami pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. W sobotę w 50 miejscowościach w kraju uczestnicy akcji "Nazywam się Miliard" tańcem wyrażą swój sprzeciw wobec przemocy w stosunku do kobiet, szczególnie z tej grupy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W sobotę w całym kraju akcja przeciwko przemocy wobec kobiet
(WP.PL, Fot: Damian Wis)
d40uv5z

"Nazywam się Miliard" to akcja ogólnoświatowa; w Polsce organizowana jest w tym roku po raz trzeci. Koordynuje ją Fundacja Feminoteka.

Tematem przewodnim tegorocznej akcji będzie rewolucja. "Tańczyliśmy. Domagaliśmy się sprawiedliwości. Teraz domagamy się zmian. I tylko radykalny zwrot w świadomości i odważniejsze, bardziej śmiałe i bardziej kreatywne oraz zdecydowane działania mogą doprowadzić do zmian" - można przeczytać na międzynarodowej stronie akcji (www.onebillionrising.org).

Również polscy koordynatorzy akcji zwracają uwagę na konieczność wprowadzenia zmian. Prezeska Fundacji Feminoteka Joanna Piotrowska zwróciła uwagę, że kobiety są obecnie największą grupą doświadczającą przemocy, a kwestia ta wymaga podjęcia poważnych działań i nie powinna być wykorzystywana w grze politycznej.

d40uv5z

- Chcemy, żeby nastąpiła rewolucja, żeby nareszcie wszystkie służby zajmujące się problematyką przemocy zwróciły uwagę na przemoc wobec kobiet. Żeby ta pomoc była realna, żeby była zgodna z prawem, żeby wszystkie służby właściwie reagowały - tłumaczyła Piotrowska.

50 miejscowości, kilkaset osób

W całym kraju akcja zaplanowana jest w niemal 50 miejscowościach, m.in. w Bydgoszczy, Gdańsku, Gdyni, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Szczecinie i Warszawie. Niektóre wydarzenia są organizowane przez kilkunastoosobowe grupy, w innych może wziąć udział nawet kilkaset osób. W stolicy akcja odbędzie się w sobotę o godz. 13.00 w Pasażu Wiecha. - W zeszłym roku było około 500 osób w Warszawie, spodziewamy się, że w tym roku będzie podobnie - mówi Piotrowska.

Tegoroczny motyw przewodni

d40uv5z

Corocznie Fundacja Feminoteka wybiera temat przewodni akcji. W pierwszym roku zwracano uwagę na problematykę gwałtu, natomiast w kolejnym poruszano kwestie związane z problemem molestowania i przemocy wobec młodych dziewcząt.

Tegoroczna akcja ma zwrócić uwagę opinii publicznej w Polsce na problem przemocy wobec kobiet z niepełnosprawnościami ruchowymi i intelektualnymi. Osoby niepełnosprawne ruchowo zaprezentują specjalny taniec, przygotowane są również klipy z tłumaczeniem migowym piosenki, do której tańczy się w czasie akcji. - Mamy nadzieję, że również te grupy do nas dołączą, bo wiemy, że jest im trudno zaprotestować i domagać się swoich praw i my też w ich imieniu będziemy się tego domagać - powiedziała Piotrowska.

Wstrząsający raport

Jak wynika z raportu "Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet, w tym kobiet starszych i kobiet z niepełnosprawnościami" przygotowanego w 2013 r. na zlecenie Rzecznika Praw Obywatelskich, blisko 80 proc. kobiet niepełnosprawnych pada ofiarą przemocy psychicznej i fizycznej. Kobiety z tej grupy są znacznie bardziej narażone na przemoc, w tym przemoc instytucjonalną. System przeciwdziałania przemocy w rodzinie nie uwzględnia specyficznej sytuacji kobiet starszych i kobiet z niepełnosprawnościami. W raporcie zwrócono również uwagę, że ze względu na nieuwzględnienie w systemie specyfiki kontaktu z kobietami niepełnosprawnymi, często mają one utrudniony lub całkowicie uniemożliwiony dostęp do pomocy zarówno prawnej, jak i psychologicznej.

d40uv5z

Kto za tym stoi?

Akcję "One Billion Rising" zapoczątkowała Eve Ensler, autorka książki "Monologi waginy", działaczka feministyczna i antyprzemocowa. Po fali gwałtów w USA w 2011 r. napisała w portalu The Huffington Post tekst pt. "Mam dość", w którym oznajmiła, że ma dość usprawiedliwiania gwałtów, przerzucania odpowiedzialności na ofiarę, bezkarności sprawców.

"Żyjemy na planecie, na której w ciągu swojego życia około miliarda kobiet padnie lub padło ofiarą gwałtu" - napisała i zapowiedziała akcję "Powstanie Ofiar Gwałtu - One Billion Rising" na Walentynki 2013 r., kiedy to wspólnie zatańczyć miało miliard osób sprzeciwiających się przemocy wobec kobiet.

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, ponieważ - jak tłumaczyła Elsner - tańcząc rządzi się swoim ciałem, wspólny taniec wyzwala energię, natomiast gwałt i przemoc odbierają władzę nad własnym ciałem.

d40uv5z

Listę wydarzeń w poszczególnych miastach w Polsce oraz szczegółowe informacje o akcji można znaleźć na stronie www.feminoteka.pl/nazywamsiemiliard.

Zobacz również wideo: Spór o konwencję Rady Europy

d40uv5z

Podziel się opinią

Share
d40uv5z
d40uv5z
Więcej tematów