PolskaW sobotę Noc Muzeów w Warszawie

W sobotę Noc Muzeów w Warszawie

Pokazy czołgów i zabytkowych tramwajów,
wystawa na temat warszawskich wyścigów konnych, koncert piosenek
Ordonki i Fogga oraz spotkanie z poetą Marcinem Świetlickim - to
m.in. czeka uczestników sobotniej Nocy Muzeów w Warszawie. Drzwi
dla zwiedzających otworzy bezpłatnie 90 placówek kulturalnych.
Gości przewozić będą m.in. zabytkowe autobusy, tzw. "ogórki".

15.05.2007 | aktual.: 15.05.2007 15:56

Imprezy związane z Nocą Muzeów będą się odbywać od godz. 19 do 1 w nocy - poinformowali organizatorzy na wtorkowej konferencji prasowej w stolicy. Uroczyste otwarcie Nocy, z udziałem prezydent Warszawy, odbędzie się na dziedzińcu Muzeum Narodowego; zwieńczy je koncert Kwartetu Tytusa Wojnowicza.

Wśród placówek zaangażowanych w Noc Muzeów znajdą się muzea, galerie, pracownie artystyczne i domy kultury. Będą to m.in. muzea: Narodowe, Etnograficzne, Historyczne m. st. Warszawy, Powstania Warszawskiego, Karykatury, Kolejnictwa, Literatury, Wojska Polskiego, Sztuki Nowoczesnej, a także Pałac w Wilanowie, Zamek Królewski, Żydowski Instytut Historyczny i Galeria Zachęta.

Pokazy sprzętu wojskowego, m.in. czołgów, przygotuje Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej. Na Pl. Starynkiewicza będzie działać "Muzeum na szynach", prezentujące zabytkowe tramwaje. Muzeum Woli zaplanowało wystawę o historii wyścigów konnych w Warszawie. Muzeum Narodowe pokaże m.in. współczesne polskie malarstwo, w tym obrazy Andrzeja Wróblewskiego, a w M. Archeologicznym odbędzie się wykład o polskiej chirurgii wojennej z XIX wieku.

Koncert słynnych starych polskich piosenek - m.in. Hanki Ordonówny i Mieczysława Fogga - odbędzie się w Ośrodku Kultury Ochoty. Spotkanie z poetą Marcinem Świetlickim zorganizuje Cafe Kulturalna przy Teatrze Dramatycznym; tuż po spotkaniu zaplanowano koncert duetu Świetlicki i Trzaska. Muzeum Fryderyka Chopina pokaże fortepian i rękopisy kompozytora, zorganizuje też recitale fortepianowe przy świecach.

Miłośników filmu zapraszają m.in.: Muzeum Powstania Warszawskiego - na którego dziedzińcu odbędą się projekcje filmów "Lekarstwo na miłość" (1965) Jana Batorego i "Warszawa" Dariusza Gajewskiego (2003); oraz Dom Spotkań z Historią (ul. Karowa) - który zorganizuje pokazy dokumentów Krzysztofa Kieślowskiego, Marka Piwowskiego i Jerzego Hoffmana.

Nie tylko wstęp na imprezy będzie bezpłatny - także dojazd, mający stanowić jedną z głównych atrakcji Nocy. Zwiedzający będą podróżować m.in. zabytkowymi autobusami, tzw. "ogórkami". Na ulice Warszawy wyjedzie ok. 50 autobusów, które będą kursować na 8 trasach (oznaczonych literami: A, B, C, D, E, F, G, H); każdy kilka lub kilkanaście razy na godzinę. "Ogórki" będą jeździć 3 trasami, wszystkie będą mieć przystanek na Placu Bankowym.

Pierwsza trasa "ogórków", "A", będzie wiodła od Pl. Bankowego m.in. przez przystanki Metro Świętokrzyska, Muzeum Powstania Warszawskiego, place Zawiszy i Starynkiewicza, Dworzec Centralny, z powrotem na Pl. Bankowy. Druga, "C" , od Pl. Bankowego do Muzeum Ziemi (m.in. przyst. Foksal, Zachęta i Pl. Zamkowy). Trzecia, "D", od Pl. Bankowego m.in. przez przyst. Muz. Narodowe, Fabryka Trzciny i Stare Miasto, z powrotem na Pl. Bankowy.

Rozkład jazdy wszystkich autobusów, oraz spis imprez, znajdzie się na stronie internetowej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy (www.um.warszawa.pl), głównego organizatora Nocy Muzeów. Koordynator transportu to Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej.

Noc Muzeów odbędzie się w Warszawie po raz czwarty; po raz drugi jako element międzynarodowej akcji - Europejskiej Nocy Muzeów. W ubiegłorocznej Nocy Muzeum w Warszawie uczestniczyło ponad 100 tys. osób.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)