WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Singapurze partia rządząca wygrała walkowerem

Wobec słabości opozycji i braku
opozycyjnych mediów, rządząca w Singapurze od uzyskania przez kraj
niepodległości w 1965 roku Partia Akcji Ludowej (PAP) wygrała walkowerem wybory w 37 z 84 okręgów i wprowadziła do 84-
osobowego parlamentu 82 deputowanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Singapurze partia rządząca wygrała walkowerem
(PAP/EPA)
WP

Na 4,3 miliona obywateli kraju zarejestrowanych jako wyborcy było 1,2 miliona.

Partie opozycyjne - Partia Robotnicza, Demokratyczny Sojusz Singapuru i Demokratyczna Partia Singapuru - zdołały wysunąć łącznie tylko 47 kandydatów, wobec czego w pozostałych 37 jednomandatowych okręgach wyborcy w ogóle nie musieli głosować, a kandydaci PAP zdobyli mandaty walkowerem.

Dotyczyło to środkowej i południowo-wschodniej części wyspy; opozycja podjęła walkę wyborczą niemal wyłącznie na północnym zachodzie Singapuru.

WP

Również w poprzednich wyborach opozycja zdobyła tylko dwa mandaty - połowę tego, co uzyskała w 1991 r., gdy miała czterech deputowanych w parlamencie.

Lee Hsien Loong, szef rządu od 2004 r., syn Lee Kuan Yewa, uważanego za twórcę nowoczesnego Singapuru, powoływał się w kampanii wyborczej głównie na bezsporne sukcesy PAP jeśli chodzi o zapewnienie krajowi dobrobytu, wyróżniającego go wśród krajów Azji.

Lee zakomunikował w przeddzień głosowania, że przyrost PKB w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniósł "ponad 10%", przekraczając zaplanowane 9,1%. Obiecał też większe otwarcie rządu w kwestii możliwości prowadzenia "otwartej debaty publicznej".

Wobec faktu, iż media są bez wyjątku prorządowe, a możliwości wykorzystania internetu w kampanii wyborczej zostały w przededniu wyborów bardzo ograniczone specjalnym dekretem, kampania toczyła się głównie na zasadzie osobistych kontaktów kandydatów, którzy odwiedzali mieszkania, supermarkety i stacje metra.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP