W sierpniu specjalna ramówka TVP w rocznicę "Solidarności"
Ok. 100 programów, w tym 50 filmów dokumentalnych i koncert Jeana Michela Jarre'a przygotowała TVP w związku z obchodami 25-lecia powstania "Solidarności". W środę Telewizja Polska zaprezentowała specjalną sierpniową ramówkę związaną z obchodami.
Według prezesa TVP Jana Dworaka, strajki, które 25 lat temu ogarnęły cały kraj, są ważne nie tylko dla jednego pokolenia - osób, które brały udział w tych wydarzeniach, ale także dla całej Polski, Europy i świata. Dodał, że wszystkie uroczystości przygotowane w ramach obchodów 25-lecia "Solidarności", w które włączyła się także TVP, mają jeszcze bardziej wprowadzić w świadomość Europejczyków wydarzenia sierpnia 1980 r.
Wśród propozycji TVP jest m.in. 18-odcinkowe kalendarium strajku w Stoczni Gdańskiej, które będzie nadawane codziennie po wieczornej Panoramie (TVP 2) od 14 do 31 sierpnia; dokument o Lechu Wałęsie oraz film fabularny "Solidarność, Solidarność" złożony z 13 etiud filmowych znanych polskich reżyserów m.in. Andrzeja Wajdy, Jana Jakuba Kolskiego, Małgorzaty Szumowskiej.
26 sierpnia o godz. 10.30 TVP będzie transmitować ze Stoczni Gdańskiej koncert Jeana Michela Jarre'a pod nazwą "Przestrzeń wolności". Bilety na koncert są w sprzedaży od środy.
W sierpniu TVP nada wiele dokumentów poświęconych wydarzeniom sierpniowym. 14 sierpnia w Jedynce wyemitowany zostanie film "Mitologie przestrzeni" opisujący stocznię m.in. z punktu widzenia artystów, którzy obecnie na jej terenie mieszkają i tworzą.
15 sierpnia TVP3 nada program o I pielgrzymce do Polski papieża Jana Pawła II. W dokumencie działacze opozycji opowiadać będą, jakie zmiany nastąpiły w PRL po tej wizycie.
19 i 20 sierpnia w Sopocie odbędzie się festiwal Jedynki, także upamiętniający sierpień 1980 r.
21 sierpnia TVP1 wyemituje film pt. "Niezłomny" o Wiesławie Chrzanowskim, a TV Polonia nada pierwszą część dokumentu pt. "Jak zerwaliśmy żelazną kurtynę", którego współautorką jest szefowa Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska.
Dzień później Dwójka i TV Polonia wyemitują film o Karolu Modzelewskim pt. "Uczeń czarnoksiężnika". W Jedynce zaś zostanie wyświetlony film "Konfrontacja" Andrzeja Trzosa-Rastawieckiego.
W bogatej ofercie TVP nie zabraknie transmisji z najważniejszych uroczystości związanych z obchodami; będzie m.in. transmisja konferencji historyków z Gdańska (29-30 sierpnia), koncertu z Hali Olivii w Gdańsku (30 sierpnia), zjazdu "Solidarności" i mszy św. z Placu Solidarności w Gdańsku.