Trwa ładowanie...
15-06-2008 21:35

W Sewastopolu odsłonięto pomnik carycy Katarzyny II

W Sewastopolu na Krymie odsłonięto w niedzielę pomnik rosyjskiej carycy Katarzyny II, uważanej za założycielkę miasta, które obchodzi w tym roku 225-lecie istnienia. Trzymetrowy obelisk z brązu stanął wbrew zakazowi sądowemu i działaniom ukraińskich władz Sewastopola.

W Sewastopolu odsłonięto pomnik carycy Katarzyny IIŹródło: AFP
d6aii7n
d6aii7n

Uroczystość odbyła się z inicjatywy miejskich radnych i organizacji prorosyjskich, zdaniem których Sewastopol, jako główna baza rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, nie powinien należeć do Ukrainy, lecz do Rosji.

Odsłonięcie pomnika odbyło się niemal w konspiracji wczesnym rankiem. Posąg rosyjskiej carycy stanął na skwerze naprzeciw Domu Oficera rosyjskiej marynarki wojennej.

Pomnik stanął w nocy, odsłonięto go wczesnym rankiem, ludzie byli zapraszani na uroczystość potajemnie. Dziwi mnie, że deputowani rady miejskiej działali w tej sprawie cichcem, po złodziejsku - powiedział cytowany przez rosyjskie media wiceszef miejskiej administracji państwowej Wołodymyr Kazarin.

Zgodnie z ukraińsko-rosyjskimi umowami rosyjska Flota Czarnomorska pozostanie na Krymie do 2017 r. Kijów, który zabiega o przyjęcie do NATO, oznajmił już, że nie chce kontynuacji tego porozumienia.

d6aii7n

Zgodnie z umową o dzierżawie przez Rosję obiektów wojskowych na Krymie, głównie w Sewastopolu, dokument może być przedłużony o kolejne pięć lat, jeśli wyrażą na to zgodę obie strony.

W maju prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko zlecił rządowi Julii Tymoszenko przygotowanie w ciągu dwóch miesięcy projektu ustawy kładącej kres rosyjskiej obecności wojskowej na Krymie.

Duma Państwowa, niższa izba rosyjskiego parlamentu, na początku czerwca podjęła uchwałę, w której zarekomendowała prezydentowi Dmitrijowi Miedwiediewowi i rządowi Władimira Putina wypowiedzenie układu o przyjaźni, współpracy i partnerstwie z Ukrainą z 1997 roku, jeśli kraj ten włączy się do Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO (MAP).

Zdaniem rosyjskich polityków traktat ten jest jedynym dokumentem, w którym Rosja uznaje Krym za integralną część Ukrainy.

Rosyjscy politycy utrzymują też, że w 1954 roku, gdy ówczesny przywódca ZSRR Nikita Chruszczow włączył Półwysep Krymski do Ukraińskiej SRR, Sewastopol jako baza Floty Czarnomorskiej pozostał miastem wydzielonym podporządkowanym bezpośrednio Moskwie.

Jarosław Junko

d6aii7n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6aii7n
Więcej tematów