W Senacie m.in. ustawy o CBA i likwidacji WSI
Senat, który przed południem rozpoczął dwudniowe posiedzenie, zajął się w pierwszej kolejności ustawą o Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Do porządku obrad wprowadzono też pakiet trzech ustaw likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne i powołujących w ich miejsce Służbę Kontrwywiadu Wojskowego i Służbę Wywiadu Wojskowego.
Zgodnie z ustawą, CBA ma być nową służbą specjalną państwa. Ma kontrolować przestrzeganie przepisów antykorupcyjnych - sprawdzać oświadczenia majątkowe i przestrzeganie zakazu łączenia funkcji publicznych z działalnością gospodarczą. Ma też sprawdzać m.in. procedury prywatyzacyjne i komercjalizacyjne, a także związane ze wspieraniem finansowym przedsiębiorstw, udzielaniem zamówień publicznych, przydzielaniem koncesji, zezwoleń i zwolnień podatkowych. Biuro ma zatrudniać około 500 osób. Budżet CBA na 2006 rok ma wynieść 70 mln zł.
Senacka komisja praw człowieka i sprawiedliwości zaproponowała kilkanaście poprawek do ustawy o CBA. Zgodnie z jedną z nich, szef CBA będzie przekazywał informacje o działaniach Biura nie tylko Sejmowi, ale też Senatowi.
Prawdopodobnie w czwartek Senat zajmie się ustawami dotyczącymi likwidacji WSI, które - zgodnie z ustawą przyjętą przez Sejm - mają przestać istnieć 30 września. 1 października zaczną działać nowe służby. SKW i SWW będą służbami cywilnymi, które tylko podczas wojny lub w razie mobilizacji wejdą w skład Sił Zbrojnych, a ich szefem może być cywil.
Senat zajmie też stanowisko m.in. w sprawie nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Nowelizacja wprowadza zmiany zwalniające z kosztów sądowych stronę dochodzącą odszkodowania za szkody górnicze oraz zmiany zwalniające z kosztów sądowych powiatowego (miejskiego) rzecznika konsumentów w sprawach dotyczących ochrony indywidualnych interesów konsumentów.