PolskaW Sejmie prezydencki projekt zwiększający ochronę dzieci

W Sejmie prezydencki projekt zwiększający ochronę dzieci

• Sądy w sprawach karnych będą musiały sprawdzać, czy w wyniku przestępstwa nie ucierpiało dziecko; jeśli ucierpiało, wymierzona kara powinna być wyższa

• Takie zmiany zakłada przygotowany przez prezydenta Andrzeja Dudę projekt nowelizacji kodeksu karnego złożony w Sejmie

W Sejmie prezydencki projekt zwiększający ochronę dzieci
Źródło zdjęć: © PAP | Jacek Turczyk

O przekazaniu projektu do Sejmu poinformował na czwartkowej konferencji prasowej w Belwederze minister w Kancelarii Prezydenta RP Andrzej Dera. - Projekt jest istotny z punktu widzenia ochrony praw dziecka - podkreślał Dera.

- Sprawcy będą mieli jasny sygnał, że popełnianie przestępstw, gdzie ofiarami są dzieci, będzie surowo traktowane. Wyraźnie podwyższamy surowość kar. Z drugiej strony, aby podnieść wrażliwość społeczną, dajemy wyraźny sygnał, że nie możemy być obojętni na krzywdy dziecka - powiedział prezydencki minister. Wyraził przekonanie, że parlament w szybkim trybie uchwali zmiany. - Mam nadzieję, że będzie to jeden z projektów, który zostanie przyjęty przez wszystkich parlamentarzystów niezależnie od klubów politycznych; dobro dziecka, ochrona dzieci nie ma barw politycznych - dodał.

Kolejne proponowane przez prezydenta rozwiązania - zgodnie z informacjami przekazanymi PAP przez biuro prasowe kancelarii - zaostrzają kary wobec przestępców, którzy dopuszczą do okaleczenia, uprowadzenia, porzucenia dziecka czy handlu dziećmi.

Przykładowo prezydent proponuje podniesienie kary za przestępstwo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka do 15 lat; miałaby ona wynosić od trzech do 15 lat pozbawienia wolności. Obecnie lat grozi za to kara więzienia od roku do 10 lat.

Dodatkowo osobie, która będzie miała wiedzę o akcie pedofilskim i nie powiadomi o nim organów ścigania, miałaby grozić kara do trzech lat pozbawienia wolności - informuje biuro prasowe KPRP.

Doradca RPD Agnieszka Rękas uważa, że projekt jest skierowany na ochronę jednostki. Zwróciła uwagę, że do tej pory katalog przestępstw, których niezgłaszanie było zagrożone karą, dotyczył przede wszystkim spraw związanych z państwem: ochroną przed szpiegostwem, zamachem stanu. - Świadomość społeczna na temat karalności niezawiadomienia o określonym przestępstwie, albo jego przygotowaniu jest bardzo niska. Myślę, że przy okazji tego projektu ta świadomość społeczna zostanie podniesiona - powiedziała.

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zapowiedział kampanię informacyjną po wejściu w życie przepisów. - Tak naprawdę każdy uczciwy i poczciwy człowiek powinien reagować, powinien wiedzieć, że jeśli dziecku dzieje się krzywda, powinien reagować - zaznaczył.

W Sejmie, poza projektem nowelizacji kodeksu karnego, został złożony projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich; oba mają zwiększyć ochronę małoletnich, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci poniżej 15 lat, a także osób nieporadnych ze względu na swój stan psychiczny lub fizyczny.

Zostały przygotowane we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka przy współudziale Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP.

Zostały przygotowane we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka Markiem Michalakiem przy współudziale Biura Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP.

Źródło artykułu:PAP
Andrzej Dudadzieciprojekt
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)