W Sejmie i Senacie
Sejm debatował w czwartek nad projektem
uchwały autorstwa LPR wzywającej rząd do przeprowadzenia kontroli
w supermarketach. Posłowie wysłuchali też informacji rządu o
skutkach działalności wielkich sklepów.
04.07.2002 | aktual.: 05.07.2002 11:11
Wiceminister gospodarki Andrzej Szarawarski zadeklarował, że supermarkety będą systematycznie kontrolowane przez Państwową Inspekcję Pracy.
W 2000 roku w Polsce było ponad 4,1 tys. supermarketów zatrudniających 64 tys. osób.
Wyniki kontroli prowadzonych w placówkach wielkopowierzchniowych wskazały, że nieprawidłowości dotyczą głównie pracy w godzinach nadliczbowych, wynagrodzeń i urlopów.
Do przeprowadzania kontroli wezwała rząd i administrację państwową - w przygotowanym przez siebie projekcie uchwały - Liga Polskich Rodzin. Wnioskodawcy chcą, by kontrola państwa dotyczyła m.in. spraw związanych z prawem pracy, zakazem nieuczciwej konkurencji i stosowaniem niskich cen.
Rano w Sejmie odbyły się głosowania. Sejm znowelizował ustawę o poręczeniach i gwarancjach udzielanych przez Skarb Państwa. Nowela przewiduje udzielenie poręczenia dla Agencji Rynku Rolnego na zaciągnięcie kredytu bankowego, który jest konieczny do podjęcia działań interwencyjnych na rynku rolnym.
Posłowie zdecydowali też o skierowaniu do komisji projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Przewiduje on możliwość zróżnicowania płacy minimalnej w przypadku osób podejmujących pracę po raz pierwszy. Tym samym oddalono wniosek Samoobrony o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.
Również do komisji odesłał Sejm projekt nowelizacji ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw. Posłowie nie przyjęli wniosku Samoobrony o odrzucenie projektu.
Nowe przepisy dotyczą zasad finansowania samorządowej kampanii wyborczej i mają na celu dostosowanie ich do już obowiązujących regulacji z ordynacji prezydenckiej i parlamentarnej.
Czwartek był drugim dniem obrad Senatu. Senat postanowił, że opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na rozpoczęcie działalności gospodarczej wyniesie 600 zł, a nie jak proponowała senacka komisja 300 zł.
Podczas czwartkowych głosowań Senat wprowadził dwie poprawki do nowelizacji ustawy warszawskiej, która ma umożliwić Wesołej stanie się jedną z warszawskich dzielnic.
W Senacie odbyła się też debata nad nowelizacją ustawy o ochronie zwierząt. Sejm, nowelizując ustawę zezwolił na to, by zdziczałe psy i koty przebywające bez opieki i dozoru człowieka na terenie obwodów łowieckich, w odległości większej niż 200 m od zabudowań mieszkalnych i stanowiące zagrożenie dla zwierząt dziko żyjących, w tym zwierząt łownych, mogły być zwalczane przez dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich.
Senacka Komisja Spraw Zagranicznych i Integracji Europejskiej opowiedziała się za skreśleniem tego przepisu. (mp)