W prawdzie i do prawdy
W "Naszym Dzienniku" czytamy: Potrzebna jest
narodowa strategia wychowania dotycząca życia społecznego,
politycznego i kulturalnego. Jej podstawą powinny być polskie
tradycje wychowawcze i odniesienie do Boga.
20.03.2006 | aktual.: 20.03.2006 06:40
Rewizję sposobu nauczania, również w ośrodkach akademickich, zapowiada kierownictwo ministerstwa edukacji. Model oparty na braku autorytetu nie jest modelem właściwym - twierdzi resort.
W sobotę na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego (UKSW) w Warszawie odbyło się sympozjum poświęcone sprawom wychowania współczesnej młodzieży oraz problemom, przed którymi stoją pedagodzy i nauczyciele. Sesję naukową pod hasłem "Autorytet Prawdy" zorganizowało m.in. Towarzystwo Uniwersyteckie "Fides et Ratio". Celem spotkania było wypracowanie wspólnego modelu jako podstawy działań wychowawczych.
Obecny na spotkaniu wiceminister edukacji dr Stanisław Sławiński, mówił, że w budowaniu nowych modeli wychowania ma pomóc mający powstać Narodowy Instytut Wychowania (NIW). Jednym z jego zadań będzie przygotowywanie raportów dotyczących sfery wychowania.
Instytut będzie prowadzić działalność badawczą, promocyjną i opiniodawczą w dziedzinie wychowania dzieci i młodzieży. Jego zadaniem będzie wspieranie szkół, rodziców i organizacji młodzieżowych w wychowywaniu młodych Polaków. Ma to robić m.in. poprzez opracowywanie na użytek szkół programów wychowawczych, monitorowania ofert mediów i organizacji społecznych dla młodzieży, a także proponowanie rozwiązań prawnych dotyczących młodzieży i opiniowanie projektów ustaw dotyczących wychowania.
Instytut miałby rozpocząć swoją działalność 1 stycznia 2007 r. - pisze "Nasz Dziennik". (PAP)