Trwa ładowanie...
d3lehsg
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W Poznaniu zmarła badaczka romantyzmu prof. Zofia Trojanowiczowa

W wieku 79 lat zmarła w Poznaniu badaczka romantyzmu, współautorka pierwszej książki o Poznańskim Czerwcu' 56 prof. Zofia Trojanowiczowa. Informację o jej śmierci potwierdził Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W Poznaniu zmarła badaczka romantyzmu prof. Zofia Trojanowiczowa
(WP.PL, Fot: Łukasz Szełemej)
d3lehsg

Prof. Trojanowiczowa była autorem antologii "Sybir romantyków". Pod jej opieką naukową powstał trzytomowy "Kalendarz życia i twórczości Cypriana Norwida". Wraz z prof. Jarosławem Maciejewskim była autorem wydanej w 1981 roku książki "Poznański Czerwiec 1956" - pierwszej publikacji nt. Czerwca.

Uczestniczyła w pracach komitetów redakcyjnych "Dzieł" Adama Mickiewicza i "Dzieł wszystkich" Cypriana Norwida. Była autorką książek "Rzecz o młodości Norwida", "Ostatni spór romantyczny: Cyprian Norwid - Julian Klaczko", "Romantyzm - od poetyki do polityki. Interpretacje i materiały"

- Była wybitną znawczynią romantyzmu, w szczególności spuścizny Norwida, którego dorobek znała jak chyba nikt inny w Polsce. Paradoksem jej spuścizny jest to, że szerokie społeczne uznanie przyniosła jej książka o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca, której była współautorką. Ta książka była w 1981 roku jednym ze znaków odzyskiwanej wtedy wolności - powiedział prodziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. Jerzy Fiećko.

d3lehsg

- Prof. Trojanowiczowa nie skupiała się wyłącznie na sprawach naukowych, w latach 70. i 80. bardzo się angażowała w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Była jednym z założycieli pierwszej Solidarności. Znalazła się wśród tych, którzy stanęli w obronie usuwanego z uczelni Stanisława Barańczaka. Z przekazu romantycznego wydobyła także i to, że nie można stać z boku. To była istotna cecha jej charakteru - dodał.

Prof. Fiećko podkreślił, że prof. Trojanowiczowa stworzyła w Poznaniu zespół uznanych obecnie badaczy romantyzmu.

- Scalała ten zespół swoja osobowością. Jej dom to było miejsce naszych wielogodzinnych, romantycznych spotkań towarzysko-naukowych. Dla nas proces jej odchodzenia był bardzo trudny - widzieliśmy, jak człowiek o niebywałych możliwościach umysłowych jest zabierany przez chorobę - dodał.

W latach 90. XX wieku prof. Trojanowiczowa kierowała Zakładem Literatury Polskiej XIX wieku w Instytucie Filologii Polskiej UAM, w latach 1993-1996 była dyrektorem Instytutu.

Zofia Trojanowiczowa uhonorowana została m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Medalem za Zasługi w Upowszechnianiu Twórczości Cypriana Norwida.

d3lehsg

Podziel się opinią

Share

d3lehsg

d3lehsg
Więcej tematów