Trwa ładowanie...
17-11-2015 17:22

W Poznaniu zmarła badaczka romantyzmu prof. Zofia Trojanowiczowa

W wieku 79 lat zmarła w Poznaniu badaczka romantyzmu, współautorka pierwszej książki o Poznańskim Czerwcu' 56 prof. Zofia Trojanowiczowa. Informację o jej śmierci potwierdził Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Share
W Poznaniu zmarła badaczka romantyzmu prof. Zofia TrojanowiczowaŹródło: WP.PL, fot: Łukasz Szełemej
d4j2v41

Prof. Trojanowiczowa była autorem antologii "Sybir romantyków". Pod jej opieką naukową powstał trzytomowy "Kalendarz życia i twórczości Cypriana Norwida". Wraz z prof. Jarosławem Maciejewskim była autorem wydanej w 1981 roku książki "Poznański Czerwiec 1956" - pierwszej publikacji nt. Czerwca.

Uczestniczyła w pracach komitetów redakcyjnych "Dzieł" Adama Mickiewicza i "Dzieł wszystkich" Cypriana Norwida. Była autorką książek "Rzecz o młodości Norwida", "Ostatni spór romantyczny: Cyprian Norwid - Julian Klaczko", "Romantyzm - od poetyki do polityki. Interpretacje i materiały"

- Była wybitną znawczynią romantyzmu, w szczególności spuścizny Norwida, którego dorobek znała jak chyba nikt inny w Polsce. Paradoksem jej spuścizny jest to, że szerokie społeczne uznanie przyniosła jej książka o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca, której była współautorką. Ta książka była w 1981 roku jednym ze znaków odzyskiwanej wtedy wolności - powiedział prodziekan Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej prof. Jerzy Fiećko.

d4j2v41

- Prof. Trojanowiczowa nie skupiała się wyłącznie na sprawach naukowych, w latach 70. i 80. bardzo się angażowała w różnego rodzaju przedsięwzięcia. Była jednym z założycieli pierwszej Solidarności. Znalazła się wśród tych, którzy stanęli w obronie usuwanego z uczelni Stanisława Barańczaka. Z przekazu romantycznego wydobyła także i to, że nie można stać z boku. To była istotna cecha jej charakteru - dodał.

Prof. Fiećko podkreślił, że prof. Trojanowiczowa stworzyła w Poznaniu zespół uznanych obecnie badaczy romantyzmu.

- Scalała ten zespół swoja osobowością. Jej dom to było miejsce naszych wielogodzinnych, romantycznych spotkań towarzysko-naukowych. Dla nas proces jej odchodzenia był bardzo trudny - widzieliśmy, jak człowiek o niebywałych możliwościach umysłowych jest zabierany przez chorobę - dodał.

W latach 90. XX wieku prof. Trojanowiczowa kierowała Zakładem Literatury Polskiej XIX wieku w Instytucie Filologii Polskiej UAM, w latach 1993-1996 była dyrektorem Instytutu.

Zofia Trojanowiczowa uhonorowana została m.in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis i Medalem za Zasługi w Upowszechnianiu Twórczości Cypriana Norwida.

d4j2v41
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4j2v41
d4j2v41
Więcej tematów