Trwa ładowanie...
d13eu2h
W Poznaniu powstaje kawiarnia, w której będą pracować osoby niepełnosprawne intelektualnie
Zenon Kubiak

W Poznaniu powstaje kawiarnia, w której będą pracować osoby niepełnosprawne intelektualnie

Dobra Kawiarnia ma być miejscem, gdzie znajdą zatrudnienie osoby niepełnosprawne. Lokal ma zostać otwarty w lipcu przy ul. Nowowiejskiego. Trwa zbiórka pieniędzy na jego wyposażenie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d13eu2h

Dobra Kawiarnia to wspólny projekt poznańskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym oraz Stowarzyszenia „Na Tak”. Wspólnymi siłami powołano Dobrą Spółdzielnię Socjalną, której celem jest stworzenie miejsca, gdzie podopieczni warsztatów terapii zajęciowej będą mogli pracować.

- Pomysł wziął się stąd, że dla osób niepełnosprawnych intelektualnie nie ma perspektyw na rynku pracy, dlatego postanowiliśmy sami stworzyć dla nich miejsce zatrudnienia – wyjaśnia w rozmowie z Wirtualną Polską Agnieszka Frankowska, wiceprezes Dobrej Spółdzielni Socjalnej. – Padło na kawiarnię, bo kolega, z którym zakładaliśmy spółdzielnię, Dominik Marszałek, ma już doświadczenie w gastronomii – dodaje.

d13eu2h

Pomysłodawcom udało się dostać 100 tys. zł dotacji na realizację projektu. Lokal na kawiarnię znaleziono przy ul. Nowowiejskiego. Jest już prawie gotowy, ale cały czas brakuje pieniędzy na pełne wyposażenie, dlatego trwa zbiórka na platformie PolakPotrafi.pl.

- Najpierw udało nam się przekroczyć pierwszy próg – 10 tys. zł, później drugi – 13 tys. zł, teraz nasz cel to 17 tys. zł – wyjaśnia Frankowska.

W Dobrej Kawiarni będzie w sumie pracowało sześć osób niepełnosprawnych – z pięcioma już podpisano umowy o pracę, a szósta będzie na razie na stażu. Na jednej zmianie będą pracowały dwie osoby niepełnosprawne oraz pomagająca im jedna osoba wspierająca.

- Będziemy serwować przede wszystkim śniadania, drugie śniadanie i lunche. Będą zupy, sałatki, tosty, gofry i desery. Nie zabraknie oczywiście kawy, ale naszą specjalnością ma być herbata z miodkiem majowym parzona z kwiatów mniszka lekarskiego – zapowiada Agnieszka Frankowska. – Otwieramy kawiarnię na pewno lipcu, ale kiedy dokładnie, to już zależy, jak się wyrobimy – dodaje z uśmiechem.

Projekt można wesprzeć finansowo za pośrednictwem strony www.PolakPotrafi.pl/projekt/dobra-kawiarnia.

Źródło filmu: Dobra Kawiarnia
Realizacja filmu: Adam Leniec

d13eu2h

Podziel się opinią

Share

d13eu2h

d13eu2h
Więcej tematów