PolskaW poniedziałek posiedzenie prezydium komisji śledczej ds. banków

W poniedziałek posiedzenie prezydium komisji śledczej ds. banków

W poniedziałek o godz. 14 zbierze się
prezydium komisji śledczej ds. banków. Jak powiedział szef komisji pos. Artur Zawisza (PiS), prezydium będzie chciało
m.in. rozszerzyć listę instytucji, które zamierza poprosić o
dokumenty w sprawie sektora bankowego.

Zawisza dodał, że będzie proponował, aby zwrócić się m.in. do Instytutu Pamięci Narodowej (IPN) i do Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych. Jeśli chodzi o IPN, to chciałbym aby dostarczył komisji dokumentację związaną z działalnością operacyjną służb bezpieczeństwa PRL z okresu 1989-1990, dotyczącą sektora bankowego - wyjaśnił poseł.

Komisja wcześniej ustaliła, że zwróci się o dokumenty, dotyczące sektora bankowego m.in. do premiera Kazimierza Marcinkiewicza, NIK, Komisji Nadzoru Bankowego, ministerstw: skarbu, finansów i sprawiedliwości oraz do prokuratur. Skorzysta również z dokumentów sejmowych.

Według Zawiszy, prezydium zajmie się także sformułowaniem zagadnień tematycznych dla ekspertyz, które chce zamówić oraz powróci do tematu trybu pracy i zakresu działania komisji. Wstępna dyskusja na ten temat odbyła się już na posiedzeniu komisji, jednak nie zakończyła się jednoznacznymi konkluzjami - powiedział poseł PiS.

Na posiedzeniu komisji 29 maja posłowie spierali się o zakres jej prac. Zawisza proponował, aby komisja skoncentrowała się na obecności kapitału zagranicznego w polskim sektorze bankowym, transferze zysków, cenach usług bankowych, wyodrębnianiu banków z NBP, dostępie do kredytów niektórych grup osób, czy przejmowaniu budynków po PZPR. Poseł Szymon Pawłowski (LPR) chciał, aby zbadano umowy prywatyzacyjne pod kątem wywiązania się inwestorów w bankach z zobowiązań inwestycyjnych, a Adam Hofman (PiS) domagał się zbadania, czy niektóre prywatyzacje banków nie odbyły się z naruszeniem prawa. W tym kontekście wymienił Bank Śląski, BGŻ, Polski Bank Inwestycyjny, Polski Bank Rozwoju.

Pos. Małgorzata Ostrowska (SLD) zaproponowała, by prace komisji zmierzały do "wyciągnięcia wniosków legislacyjnych, z których wynikałoby, co należy poprawić w polskim prawie".

Zawisza powiedział, że kolejne posiedzenie komisji "odbędzie się prawdopodobnie" w poniedziałek, 12 czerwca.

Powołana w marcu br. komisja śledcza ma zbadać prawidłowość i celowość działań NBP i Komisji Nadzoru Bankowego (KNB) jako organów nadzoru bankowego w latach 1989-2006. Zajmie się także kształtem systemu bankowego w Polsce w porównaniu z innymi, w szczególności średnimi i dużymi krajami UE.

Jej prace mają dotyczyć także działalności osób występujących w imieniu KNB, Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz Ministerstwa Skarbu Państwa i Ministerstwa Finansów. Komisja chce sprawdzić działalność tych osób pod kątem ewentualnego występowania konfliktu interesów, wpływającego na brak bezstronności przy podejmowaniu przez nie decyzji.

Platforma Obywatelska zaskarżyła do Trybunału Konstytucyjnego uchwałę o powołaniu komisji śledczej ds. banków uznając, że zakres prac został określony zbyt szeroko. (mg)

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)