Trwa ładowanie...
d1d0nkr
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

W poniedziałek dokument Benedykta XVI o przyśpieszeniu konklawe?

W poniedziałek ogłoszony zostanie dokument ustępującego Benedykta XVI, na mocy którego możliwe będzie przyśpieszenie konklawe - podał portal Vatican Insider. Przypuszcza się, że wybory nowego papieża zaczną się między 9 a 11 marca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Benedykt XVI
Benedykt XVI (PAP/EPA, Fot: Esteban Felix)
d1d0nkr

Według prestiżowego portalu włoskiego dziennika "La Stampa" krótki dokument w formie motu proprio zawierać będzie poprawki do konstytucji apostolskiej "Universi Dominici Gregis" o wakacie w Stolicy Apostolskiej i wyborze papieża. Konstytucja Jana Pawła II z 1996 roku postanawia, że konklawe może rozpocząć się co najmniej po 15 dniach od rozpoczęcia wakatu. Chodzi o to, aby wszyscy kardynałowie-elektorzy zdążyli przybyć do Rzymu.

Obecna sytuacja jest jednak wyjątkowa, gdyż papież zapowiedział swą dymisję już 11 lutego.

Datę rozpoczęcia konklawe wyznaczą kardynałowie podczas posiedzenia tuż po rozpoczęciu tzw. sede vacante, prawdopodobnie 1 marca, a więc dzień po ustąpieniu Benedykta XVI. Wszystko wskazuje na to, że konklawe odbędzie się w pierwszej połowie marca.

d1d0nkr

Podziel się opinią

Share

d1d0nkr

d1d0nkr
Więcej tematów